HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Gazetemizin Hediye Ettiği Kitap (Hüccetullahilbâliğa)

Yeni Şafak bir gazete olarak da önemlidir; Türk medyasında inkar edilemez ve farklı bir yere sahiptir. Bu özelliğinin yanında sekiz yıldan beri okuyucularına verdiği hediye kitaplar ise çok değerli bir kütüphane oluşturacak kemmiyette; okuyanlara kendilerini anlatacak, kültürlerini zenginleştirecek, düşüncelerine yeni ufuklar açacak, maddileşmenin etkisiyle daralan dünyalarını genişletecek keyfiyettedir.
Son hediye kitap "Hüccetüllahilbâliğa" âdeta bir taç beyit, bir pırlanta, tatlının üstüne bir kaymaktır. Kitabın adının mealen karşılığı, "Allah'ın varlık ve birliğinin hak ve gerçek, dinin ve din kurallarının yerinde ve faydalı olduğunun en etkili ve güçlü delili" demektir. İlk neşrinde kitabın konusu ve içeriği üzerine şunları yazmıştım:
"Dihlevî'nin Hüccetullah'ı, İslam'a has zahir ve batın bilgi kaynaklarından yola çıkarak bu dinin aslını, temel düşüncesini, kâinata bakışını yakalamaya ve parça bilgi ve hükümleri bu bakış açısından açıklamaya yöneliktir. Dihlevî bu eserinde önce sistemi ve ilkeleri ortaya koymuş, sonra da hemen her konuya ait seçilmiş hadisler üzerinden yürüyerek bütüne bağlı, tutarlı, doyurucu, tatmin ve huzur verici açıklamalar yapmıştır."
Kitap, İslam ilimleri arasında yerini alan "hikmet-i teşrî" ilim dalının belki de en mükemmel örneğidir. Hikmet-i teşrî dinin ve din kurallarının felsefesini yapan, neden ve niçin sorularına cevap arayan bir daldır.
Hüccetullah'ın ülkemizde ilgi çekecek olan bir macerası vardır. Bu kitabı - bildiğim kadarıyla- önce Elmalılı M. Hamdi Yazır merhum tercüme etmeye başlamış, fakat bu tercüme tamamlanamamaıştır. Sonra merhum Hasan Basri Çantay, o zaman Diyanet İşleri Başkan yardımcısı olan Ahmed Hamdi Akseki'nin teşviki ile ve Diyanet tarafından basılmak üzere tercüme etmeye başlamış, fakat bu tercüme de yarım kalmıştır. Hilal yayınlarından çıkan ve Urduca'dan çevirildiği söylenen çeviri de birçok yönden eksiktir. Sevgili Mehmet Erdoğan'ın, bizim teşvikimiz ile yaptığı teşebbüs başarı ile sonuçlanmış, tercümesi oldukça zor olan bu büyük eserin ülkemiz insanlarına sunulması onun takdire şayan himmeti ile gerçekleşmiştir. (Allah razı olsun ve daha nice güzel eserlere imza atması için ona yardımını esirgemesin!)
Bu vesile ile merhum Hasan Basri Çantay'ın, bir bayram ziyaretimizde anlattığı "kitapla ilgili bir hatıra" okurlarımla paylaşmaya layık olsa gerektir; merhum şöyle anlatmıştı:
"Kitabı tercüme ederken aynı zamanda içinde geçen hadisleri kaynaklarından bulmak, karşılaştırmak ve yerlerine işaret etmek istiyordum. Yazarın Tirmizî diye kaynak verdiği bir hadisi saatlerce aradım, bir türlü bulmadım (o zaman el-Mu'cem... gibi yardımcı kitaplar da yok), bu sırada bir asabiyet bunalımı geçirdim (merhum daha önce bir asabî rahatsızlık geçirmiştir), Tirmizî'yi fırlatıp attım, kitabı tercüme etmekten vazgeçtim kendimi de sokağa attım. Aşağı yukarı bir hayli dolaşıp sakinleştikten sonra takımı tezgâhı toparlamak üzere odama geldim, Tirmizî'yi atınca açık vazıyette yere düşmüştü, kaldırmak üzere eğilince kendiliğinden açılmış olan sayfanın başında aradığım hadisi görüverdim, heyecandan ürperdim, tüylerim dikenlendi, pişman oldum ve bu heyecanla tekrar tercümeye döndüm." (Buna rağmen kitabın yine de yarım kalmasının sebebi, o zaman Diyanet İşleri Başkanı olan Şerefeddin Yaltkaya ile aralarına giren bir hadise ve anlaşmazlıktır).
Evet kitap şimdi yeni Şafak okuyucularının elinde, hem de baskı, cilt, kâğıt olarak iyi olması için fedakârlıktan kaçınılmamış olarak...
Hem Yeni Şafak'ın idareci ve emekçilerini bu karar ve emeklerinden dolayı tebrik ediyor, hem de okuyuculara, kitabı kütüphaneye koyup seyretmek yerine mutlaka okumalarını tavsiye ediyorum.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Tarihe Göre:
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler Tarihe Göre: Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi