HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Din Eğitimi ve Öğretimi

Ocak ayında Radikal gazetesinde Dilek Güngör imzalı bir yazıda Kur'an kurslarının artışı, Şubat ayında çıkan bir haberinde de İmam Hatip Liselerine öğrenci akışındaki artış, bir tehlikeye veya olumsuz gelişmeye dikkat çeker üslup içinde şöyle veriliyordu:
"1997'ye kadar sürekli artan, ancak o yılın 28 Şubatı'nda yapılan Milli Güvenlik Kurulu'nda alınan kararlarla dizginlenen ve her yıl azalan Kuran kurslarının, AKP iktidarıyla yeniden hareketlendiği ortaya çıktı. Diyanet'in rakamlarına göre, Türkiye genelinde Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı eğitim-öğretime devam eden Kuran kursu sayısı, 31 Aralık 2003 tarihi itibarıyla 3 bin 855'e yükseldi. Oysa bu rakam 2002 yılında 3 bin 664'tü... 28 Şubat 1997'deki MGK toplantısında irtica tehlikesine dikkat çekilerek, bazı kararlar alındı. Toplantıdan sonra yayımlanan bildiride, Kuran kurslarının açılma şartlarının zorlaştırılacağı ve denetimlerin hızlandırılacağı belirtilmişti. Bildiride, Kuran kurslarının Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı okullarda düzenleneceği ve denetimlerinin artırılacağına
vurgu yapılmıştı. 28 Şubat süreci ve kursa gidiş yaşında ilköğretimi bitirme şartı kurs sayısında gözle görülür düşüşe neden oldu. 1995-1996 döneminde 5 bine ulaşan kurs sayısı, 28 Şubat sürecinin ardından önce 4 bin 890'a, 1998-1999 döneminde 4 bin 47'ye, 1999-2000 arasında 3 bin 675'e, 2002 yılında ise 3 bin 664'e geriledi. Ancak 3 Kasım 2002'de AKP'nin tek başına iktidarıyla kurs sayısı yeniden artışa geçerek 2003'te 3 bin 855 oldu."
"2003-2004 eğitim-öğretim yılında imam-hatip liselerine kayıt yaptıran öğrenci sayısı geçen yıla göre yüzde 21.5 oranında arttı. 2002-2003 eğitim-öğretim yılında İHL'lere 30 bin 772 öğrenci yeni kayıt yaptırmıştı. Bu rakam 2003-2004 öğretim yılında 6 bin 601 arttı. Yeni dönemde 37 bin 373 öğrenci yeni kayıt yaptırdı."
Yazılardan, Kur'an kursları ve İmam Hatip öğrencilerinin artışı karşısında bazı çevrelerin rahatsız olduğu, bunun engellenmesi için tedbir almak üzere bazı makamların uyarılmak istendiği anlaşılıyor. Endişe de, tedbir de boşuna; niçin mi?
Çünkü Kur'an kursları, anayasada yer verilen ve küçükler için velilerine yetki tanınan "belli dinin öğretim ve eğitimi" hakkının kullanıldığı kurumlardır. Bunların Diyanet (dolayısıla devlet) kontrolünde oldukları bilinmektedir. Eğer Kurslarda irticaî faaliyet yapılıyorsa bu, devletin izni ile yapılıyor demektir; devlet irticaa izin vermeyeceğine göre "kurslarda böyle bir faaliyete ve buna dayalı endişeye" de yer olmadığı ortaya çıkar. MGK'nun baskısı ile alınan "yaş sınırlaması" kararı anayasaya ve din özgürlüğüne aykırıdır. Anayasa "küçüklere din eğpitimi verme ve verdirme hakkını velilerine vermektedir" veli, istediği din, mezhep ve inancın eğitimini, istediği yaşta, istediği kimseye verdirebilir. Bu hakkı sınırlamak için yine anayasaya dayalı -açık ve kesin- hak sınırlama sebeplerinin bulunması gerekir. Ak Parti döneminde Kur'an kurslarının sayısı artmış ise, din özgürlüğü konusunda müspet adımlar atılıyor demektir; bu bakımdan iktidarı tebrik etmek gerekir.
İmam Hatip Liselerine öğrenci akışının artrması da yine mahut irtica korkusu veya korkuluğuna dayandırılarak bazı çevrelerce izlenmeye alınmıştır. Bu okullar MEB'na bağlı okullardır, buralarda irticaa geçit verilmeyeceğini "malum bekçiler" de bilir. Ama burada bir kavramın açıklığa kavuşturulması gerekiyor; "irticadan maksat nedir?" Eğer bundan, "silah zoruyla rejimi değiştirmek ve şeriatı getirmek" kastediliyorsa, aklı başında hiçbir kimse İmam Hatiplerde böyle bir tehlikeden söz edemez. "Dindar, dini bakımdan duyarlı ve dikkatli olmakla beraber başkalarının hak ve özgürlüklerine de saygılı, farklılarla bir arada yaşamaya itirazı olmayan insan" kastediliyorsa, evet İmam Hatipler'den böyle insanlar yetişir ve buna da kimse mani olamaz. Biz İmam Hatip Okulunda okurken (1951-1959) mezunlarımızı Ankara İlahiyat Fakültesi bile kabul etmiyordu; gideceğimiz başka bir yüksek okul da yoktu. Bazı arkadaşlarımız "bütün derslerden" fark imtihanı vererek düz liseyi bitirdiler ve üniversitelere girdiler. Dinsiz veya gevşek dinli gençler gibi dindar gençler de üniversitelere gireceklerdir; kapıyı kapatırlarsa bacadan gireceklerdir; ama kapıyı kapatanların yüzleri kara olacaktır.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Tarihe Göre:
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler Tarihe Göre: Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi