HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Diyanet'in tüp bebek fetvası

Aynı zamanda akademisyen (prof.) olan bir CHP milletvekili, Diyanet İşleri Başkanlığı'nın "eşler dışındaki kişilerden alınacak yumurta ve spermle kısırlık tedavisi görmenin zina olduğu" yönündeki fetvasına tepki göstermiş. Tıbbi tedaviyle cinsel ilişkinin karıştırıldığını savunan milletvekili, açıklamanın çok sakıncalı olduğunu da ifade ettikten sonra eklemiş: "Diyanet, söz konusu tedavi yöntemini seçen yaklaşık 10 bin insanı zinacı ilan etti. Başbakanlık ve Sağlık Bakanlığı, bunu derhal düzelttirmeli. Bu yaklaşım laik devlet yapısına karşı ciddi bir tehdit. Kişilerin vücutları üzerinde yapılacak işlemleri seçme özgürlüğü var".

Şimdi bu deve misali eğri büğrü sözleri şurasından burasından doğrultmaya çalışalım.

Diyanet'in fetvasında, benim izlediğim kadarıyla "zina değerlendirilmesi" yok. "Zina sayılmasa da caiz değildir" diyorlar. Hadi diyelim ki, "Bu bir çeşit zinadır veya zina hükmündedir" dediler, pekala diyebilirler; biri de çıkar "Ben bunu zina olarak kabul etmiyorum" der. Nitekim meşhur zina tartışmasında böyle olmadı mı? Reşid olan bekarların, rızaya dayalı cinsel ilişkileri zina sayılmadı, ama İslam'a göre bunun zina olduğunda şüphe ve tartışma yoktur. Şimdi bunu birisi Diyanet'e sorsa, sayın milletvekilinin hatırı ve binlerce zinâkârı itham etmemek için "bu zina sayılmaz" mı diyecekler!

Evet Diyanet, "sperm veya yumurta evlilik dışı bir şahsa ait olursa tüp bebek uygulaması İslam'a göre caiz değildir" diyor. Bütün İslam dünyası alimleri de böyle diyorlar. Tedavi bir zarurettir, eğer bir hastanın tedavisi için İslam'da haram olan bir şeyi vücuda almak gerekse buna fetva verilir, ancak tüp bebek ana ve baba için bir tedavi değildir. Bu uygulamadan sonra çift normal olarak çocuk sahibi olur hale gelmezler. Çocuk yumurta bakımından bir başka anneye, sperm bakımından bir başka babaya ait olur, onların biyolojik özelliklerini taşır, kadın yalnızca rahmini kullandırmış olur.

Bir çiftin normal yollardan veya kendi sperm ve yumurtaları ile tüp bebek uygulaması yapılarak çocuğu olamıyorsa elbette tedavi olurlar, tedavi sonunda da çocuk sahibi olamıyorlarsa korunmaya muhtaç bir çocuk alıp onu yetiştirirler olur biter; nasıl olsa ikisi de yabancı, ama ikisine de evlat gibi bakmak mümkün.

Caiz olmayan tüp bebek uygulaması yapanlar elbette İslam'a göre "caiz olmayan bir şeyi yapmış oluyorlar." Sayıları ne kadar olursa olsun yaptıkları haram ise buna haram demek bir itham değil, bir tespittir ve bu tespiti yapmak Diyanet'in görevidir.

"Kişilerin vücutları üzerinde yapılacak işlemleri seçme özgürlüğü var" deniyor, Diyanet buna müdahale etmiyor ki, yalnızca hürriyetini kullanarak dince haram olan bir filli işleyenlerin "haram işlediklerini" söylüyor. Ne yani, o kafa istiyor diye dinin hükümlerini mi değiştirsin!

"Laiklik elden gidiyor, devlet/hükumet derhal müdahale etmeli" yaygarası o kafaların normal/mutad tepkisidir; ama laik demokrasilerde asıl bu yaklaşımın yeri yoktur. Laiklik devlete dini tanımlama, dine müdahale etme yetkisi vermez. Laik veya din özgürlüğünü tanıyan ülkelerde bir dînî otoritenin fetvasına, dînî açıklamasına müdahale etmek, bunu istemek ayıp, gerilik, antilaiklik sayılır. Ama biz buna alıştık, Allah'tan yalnızca bağırıp çağırmakla kalıyorlar; çünkü iktidarda değiller ve bu kafayı değiştirmedikçe asla iktidar olamayacaklar!

27 Şubat 2005
PazarBuradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Tarihe Göre:
Önceki Makale
Sonraki Makale
Makale Listesi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler Tarihe Göre: Önceki Makale Sonraki Makale Makale Listesi