HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


İlâhiyatlı kızlara
Nihayet başörtüsü yasağının uygulanması emri sizlere de ulaştı. Geçen yıldan beri şurada burada uygulanmaya çalışılıyordu, bu uygulamanın nelere mâl olduğunu biliyordum. Daha dün Erzurum'dan gelen bir arkadaş, orada kız öğrencilerin önemli bir kısmının okulu terkettiklerini, açıp girenlerin de sınıfta perişan olduklarını, başlarını sıraların üzerine koyup ağladıklarını, doğru dürüst ders yapılamadığını yana yakıla anlatıyordu. "Biz bu işi çözdük" diyenlerin bu ahlara, bu göz yaşlarına vicdan kulaklarını açmaları gerekir.
Kızlarım,
Demokrasi ile yönetilen ülkelerde mevzûâttan veya yürütme erkinden gelen bir haksızlık, olumsuzluk varsa bunun tek çözüm yeri hükümettir ve meclistir. Derdinizi temsilcilerinize, vekillerinize anlatmanız, ısrarla çözüm istemeniz gerekiyor; siz anlatın, biz anlatalım, velileriniz anlatsın, hâsılı anlatalım, duyuralım, takip edelim ve çözümü onlardan bekleyelim. Ortada haklı haksız bir mevzûât bulundukça onu uygulayan da bulunacaktır. Kıraldan fazla kıralcılıklar bir yana uygulayanı değil, mevzûâtı hedef almak gerekir, bunun da yeri meclistir.
"Çözüm zaman alıyor, biz zarar görüyoruz, şimdi ne yapalım?" diyenlere tavsiyem şudur: Zarûreti temel alan bir yorumdan/fetvâdan yola çıkarak yasaklı yerlerde başını açan veya peruk takan arkadaşlarınızı kınamayın, onları hücûmlarınıza hedef kılmayın. Bu fetvâyı benimsemeyenler, başını açarak okumayı içine sindiremeyenler ise kayıtlarını sildirecek hâle gelmeden öğrenimlerine bir süre ara vererek -yukarıda tanımını yaptığım- mücadeleye devam edebilirler. Topluluk sorumluluğuna sahip çıkmaz, üzerine düşeni yapmazsa -çözümü topluluğun vazifesi olan konularda- fert mazur hâle gelir; mâzereti, zarûret hâlini şöyle veya böyle kullanmak yahut da kullanmamak ise ferde kalmıştır.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler