HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


BİR HALI DA BİZİM MESCİDDEN ALMIŞLARDI
(Açık Dilekçe)
"Keskin'de camiden halılar alınmış ve sahneye serilerek üzerinde bir bayan sanatçı şarkı söylemiş" haberini TV'den izleyince zihnimde bir hatıra canlandı; kıssadan hisse, hisseden de iyi bir sonuç çıkar umuduyla onu bir anlatayım dedim. 1960 ihtilali yapıldığında İstanbul-Fındıklı'da, bir ilkokulun çatı katına taşınan Yüksek İslâm Enstitüsünün ikinci yılını yaşıyorduk. Milletin oyuyla iktidara gelemiyen Halk Partisi ihtilal sayesinde iktidara gelmiş gibi oldu, din karşıtı çevreler harekete geçti, Köy Enstitülerinin ihyasından İmam-hatiplerin ve Yüksek İslâm Enstitüsünün kapatılmasına kadar birçok talep onlardan askerlere intikal etti; onlar fikir veriyor, askerler de icra ediyorlardı. Belki olay çıkartarak Enstitüyü kapattırmaya zemin hazırlamak için, belki de başka maksatla Enstitü'nün müdür yardımcısı, bir odadan ibaret olan mescidimizin, havları tamamen dökülmüş eski halısını gece oradan aldırmış ve yeni yaptırdığı Atatürk köşesine serdirtmişti. (Bu muavin, Halk Partisi ileri gelenlerinden birinin yakını idi ve kendisi de ilahiyatçı değildi.) Biz yatılı okuyorduk, sabah namazı için mescide gidince halının olmadığını gördük, biraz sonra da nerede olduğunu öğrendik. Tabiî bir infial hasıl oldu, birçok eylem teklif ve teşebbüsü ortaya çıktı, sonunda "bu bir oyun olabilir, oyuna gelmeyelim, ekmeklerine yağ sürmeyelim, işi başka yönlere çekerler, amacından saptırırlar, haklı iken haksız hale geliriz, sabredelim, zamanını bekleyelim, halıya da bir çare bulunur" fikri galip geldi. Belki bir gün bile geçmeden varlıklı bir mü'min tarafından hemen yeni bir halı gönderildi, mescidimiz yeniden şenlendi ve eskisinden daha güzel oldu.
Kıssadan hisse deyince de aklıma -oradan hiç çıkmayan- İmam-hatiplerin ortası geldi. Bir şeyleri bahane edip onu elimizden aldılar, fakat eski halının yerine gelen yeni halı gibi daha canlı, düzgün ve daha amacına uygun olarak yenileri gelecektir. Onu isteyenler "bir avuç gösterici" diye küçümsenen küçük gruplardan ibaret değildir, bunun böyle -bizim iddia ettiğimiz gibi- olduğunu ilk seçimde veya yapılacak dürüst bir araştırmada herkes görecektir. Ama seçimi beklemeden, kimse zarar görmeden, millet ikiye bölünmeden, onların bir kısmı devlete ve yöneticilere küsmeden bu yanlışı düzeltmek hem mümkün, hem de çok kolaydır. Bunun için şu açık dilekçemin işleme konması ve sonuçlandırılması yeterlidir:

İlgili Makamlara
Bir öğrenci velisi olarak bizleri yanlış anladığınız için çok üzülüyoruz. İmam-hatiplerin orta kısımlarının kapatılmasına razı olmayan bizler, zorunlu eğitimin sekiz yıla çıkmasına karşı değiliz, tam aksine -bu eğitimin içeriği millî ve kalitesi yüksek olması şartıyla- onu cân u gönülden istiyor ve destekliyoruz. Bunun yanında bir isteğimiz daha var; hem İmam-hatiplerin orta kısımlarının yerini tutacak okulların bulunması, hem de diğer meslek liselerine uygun yönlendirme yapılabilmesi için sekiz yıllık temel eğitimin son üç yılının, isteyenler için mevcut meslek liselerinin bünyesinde açılacak "ikinci kademe temel eğitim okullarında" verilmesi imkânını, sekiz yıllığın bu imkâna göre tâdilini diliyoruz. Bu dileğimiz kabul edilirse zorunlu temel eğitim yine sekiz yıl olacak, kalite yine olumsuz etkilenmeyecektir. Yalnızca sekiz yılın son üç yılında velilerin ve öğrencilerin isteğine bağlı olarak eğitimin mekânı, ortamı ve kısmen programı değişecek, eğitimde baskı ve kalıplama yerine biraz daha özgürlük ve demokrasi gelecektir.
Gereğini arzederim.
İmza (Milyonlarca veliden bir veli)

Tepeden aşağılara doğru birçok önemli kişi bize, istemediğimiz ve yapmadığımız şeyleri nisbet ederek her gün yeni şovlar sergileme yerine milletin bu dilekçesine kulak assalar ortada problem kalmayacaktır.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler