HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


MÜSLÜMANLAR NE İSTİYOR?
Bir gazetenin köşe yazısındaki nakle göre sayın Demirel "Şeriat devleti isteriz diyenlere soruyoruz, neyi istiyorsunuz, bana söyleyin İslâm'ın hangi icabını yerine getiremiyorsunuz?.. Haa tesettür diyecekler, kadınların örtünmesi... İran'daki gibi örtünürlerse o zaman çağdaşlıktan uzaklaşırsınız..." demiş. Adını vermeseler bile sahibini tanıtan bir ifade!
İran'ı, Cezair'i filan ne karıştırıp duruyorlar, anlamakta zorluk çekiyorum? Daha doğrusu maksatlarını anlıyorum da neden bu üslûbu kullandıklarına şaşıyorum. Evet, Türkiye'de şeriat devleti istiyoruz diyenler de vardır, şimdi ortada bunu söyleyen, bunun için teşkilatlanmış ve talebini açıkça dile getirmiş bir kurum, bir kuruluş var ise oturup onlarla konuşmak, tartışmak gerekir, önce onları anlamak icabeder; şeriat devletinden neyi kastediyorlar, örnekleri hangi devlettir, azınlıklar ne olacak, Müslümanım deyip de İslâm'ı hayatında uygulamayanların durumu ne olacak, diğer insan, topluluk ve ülkelerle nasıl bir ilişki kuracaklar, çağdaşlığı nasıl anlıyorlar, hem şeriat devleti, hem de çağdaşlık nasıl gerçekleşecek?.. Evet, bütün bunları sormak, anlamak ve tartışmak gerekir. Eğer şeriat devleti isteyenler bu isteklerini gerçekleştirmek için silaha sarılmıyor, başkalarının hak ve hürriyetlerini ihlal etmiyorlarsa, sırf şeriat istediler diye onları hapislere atmak, işkencelere tabi tutmak da insaf ile laiklik ile demokrasi ile insan hakları ile bağdaşmaz.
Son zamanlarda laikçileri ayağa kaldıran, şeriat geliyor korkusuna kapılarak orduyu müdahaleye çağırmaya kadar götüren olaylar nedir? Refah Partisi'nin dört talebi ile Sincan olayı. Kurban derilerini Müslümanlar istediklerine versinler, isteyen kadınlar istedikleri her yerde örtünebilsinler, isteyenler kara yolundan da hacca gidebilsin, camisi az olan bazı yerlere -halk istiyorsa- cami yapılsın... Bu talepleri dile getiren de bir parti; ne başka bir kuruluş, ne de illegal bir teşkilat. Silahlı bir eylem, başkalarının hak ve hürriyetlerini kısıtlama gibi bir durum da ortada yok. İnsan hak ve hürriyetlerine, demokrasiye inanan, laikliği de bir kısım Batı ülkelerinde anlaşıldığı mânada anlayan hiçbir kimse bu talepler karşısında "şeriat devleti istiyorlar, şeriat geliyor" diye paniğe kapılmaz veya demagoji yapamaz.
Sincan'da yapılanlar lokal bir olaydan ibarettir, asıl amacı İsrail'in zulmüne dikkat çekmektir. Bu zulüm karşısında kayıtsız kalan da insan değildir. Eğer toplantı amacını aşmış ise, eğer mevzuat çiğnenmiş ise mevcut ve işlemekte olan sistem gereğini yapar ve iş biter.
Diğer taleplere gelince bunların İran'la, Cezair'le ne alakası var? Kadınların örtünmesine izin vermek mi onları "toplumun içerisinden çeker", yoksa inandığı halde örtünmesine izin vermemek mi? Hem kim kadınların ille de İranlı hanımlar gibi örtünmesini istiyor?
Evet sayın Demirel sorunuza cevap veriyorum:
a) Türkiye'de Müslümanların en masum talepleri -yukarıda dört örnek verilmiştir- karşısında kıyametler koparılıyor, tanklar harekete geçiyor, "böyle inansanız, bu inancınız dini doğru anlamaya dayansa bile size, bu isteklerinizi gerçekleştirme fırsatı vermeyeceğiz" deniliyor, bunu diyenler arasına siz de katılıyorsunuz; çünkü konuyu saptırıyor, en tabiî hak talebini desteklemiyorsunuz.
b) Siz de biliyorsunuz ki, örtünmeyi isteyen kadınlarımız, kızlarımız İranlılar gibi örtünmeyi şart koşmuyor, toplumun içerisinden çekilmek değil, tam tersine toplumun içine girmek ve orada var olmak istiyorlar.
Ve soruyorum:
Bütün bu olup bitenler karşısında siz nasıl "İslâm'ın hangi icabını yerine getiremiyorsun?" şeklinde soru sorabiliyorsunuz?


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler