HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


KADINLI-ERKEKLİ NAMAZDA SAF DÜZENİ
Kadınlar ile erkeklerin aynı safta, aynı namazı cemaatle kılmaları konusu iki cihetten incelenmiştir: 1. Namaza tesiri, 2. Caiz olup olmadığı.
1. Namaza tesiri; yani erkeklerin namazlarına zarar verip vermeyeceği konusunda mezhebler arasında görüş farkı vardır. Hanefîlere göre (beş vakit namaz, cuma ve bayram namazları gibi) normal namazlarda kadınlar ile erkekler aynı safta dururlarsa veya erkekler kadınların arkasında olurlarsa -kadınların yanlarında ve arkalarında bulunan- erkeklerin namazları sahih olmaz. Diğer mezheblerin çoğuna göre bu durumda erkeklerin namazları sahih olur. Benim anılan konuşmamda, "aynı safta kıldıkları takdirde İslâm'da olabilir" demem, "bu durumda erkeklerin namazları İslâm mezheblerinin çoğuna göre sahih olur" demektir.
2. Caiz olup olmaması konusuna gelince, bütün İslâm mezheblerine göre Sünnet olan, cemaatle namazda önde erkeklerin, onlardan sonra erkek çocukların, daha sonra kadınların sıralanmaları ve saf tutmalarıdır. Bu saf nizamının bozulması, kadınların önde veya erkeklerin yanlarında namaza durmaları mekruhtur, Sünnet'e aykırıdır; yani bu mânada olmak üzere caiz değildir.
Mesela cuma namazı için iç ezan okunduğu andan itibaren namaz bitinceye kadar alış-veriş vb. faaliyetler haramdır, caiz değildir. Ancak buna rağmen alış-veriş yapılırsa akit (alım-satım sözleşmesi, akdi) sahih olur. O mesele de buna benzemektedir.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler