HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


"Medeni bir insan gibi..."
Bir orduevinde, şehit ailelerine madalya verilmek için toplanılmış. Şehitlerin bağrı yanık yakınları arasında başları örtülü hanımlar bulunduğu gibi töreni takip eden medya mensupları arasında da başörtüsü takmış bir gazeteci bayan var. Her şeye rağmen milletimizin iftihar ettiği, gönülden bağlı bulunduğu, Peygamber ocağı bildiği ordumuzun bir generali, gönülerine su serpeceğini bekledikleri konuşmasını şöyle sürdürüyor: "Bugünden itibaren garnizon dahiline başı örtülü bayanların girmesini yasaklıyorum, ya medeni bir insan gibi başlarını açarak gelirler yahut da sınırdan içeri adımlarını atamazlar... Şehitlerimiz bayrağımızın hür ve bağımsız ülkemizde dalgalanması için şehit oldular, başörtüsü için değil..." Bir kısım şehit ailelerini de tahkir eden bu sözlerle hızını alamayan komutan, başı örtülü muhabiri salondan çıkarması için bir asker gönderiyor ve arkasından gürlüyor: "Sözü uzatma, çıkmıyorsa atın dışarıya..."
Bu olayın -ordunun bütününü bağlamamak kaydıyle- takdirini ve hükmünü gören, dinleyen ve okuyan halkımıza bırakarak şu medeniyet anlayışını biraz açmak istiyorum: Generalin anlayışına göre şehitlerin annelerine, bacılarına, yakınlarına hakaret etmek, onları medeni değil, gerici ve ilkel saymak medeniyettir, misafirlere karşı saygısızlık medeniyettir, başını örterek görev yapıyor diye bir bayana hakaret etmek ve onu salondan atmak medeniyettir, milletin bütününe ait bir mekânı, onları örtülü ve örtüsüz diye bölerek bir kısmına kapatmak medeniyettir. Bütün bunları yapan medenidir de yalnızca inancı gereği başını örten bir bayan medeni bir insan değildir, onun da medeni olmasının tek şartı başını açıvermesidir.
Burada bir belirleyici, ayırıcı, ölçü olarak kullanılan medeniyetin Batı medeniyeti olması gerekiyor; çünkü tarih boyunca İslâm medeniyetinde müslüman hanımların, dışarı çıkarken, namahremle görüşürken başlarını örtmelerinin edep, ahlak ve medeniyet gereği bulunduğunu bilmeyen yoktur. Bu sebeple İslâmı değil, Batı medeniyetini ölçü alarak olayı ve sözleri test ettiğimizde varacağımız sonucun generali doğrulamayacağı şüphesizdir. Çünkü Batı medeniyeti -en azından son yüzyılda ve teorik olarak- insan hak ve hürriyetleri temelinde gelişmektedir. Bu hürriyetlerden biri de din ve vicdan hürriyetidir. Batılı, inancı gereği başını örteni değil, böyle bir bayana hakaret edeni, salondan atanı, medeni olmayı şekle, baş açıklığına bağlayanı... medeniyet dışında ve uzağında görür.
Biz bu olayın bir heyecan sonucu ve dil sürçmesi mahiyetinde olmasını diliyor, 'hatadan dönmek fazilettir' ilkesine göre özür dileneceğini umuyoruz.


 


Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Makale
Sonraki Makale
İçindekiler
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Makale Sonraki Makale İçindekiler