HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Kadının elini sıkmak

5. Ard niyet beslemeden bir kadının elini sıkmakta islam dinine göre sakınca var mıdır.

Cevap:

Geleneğimizde böyle bir davranış yoktu ve bu sebeple insanlar sıkıntı da çekmiyorlardı. Modernizmin etkisi altına girdikten sonra özellikle kent hayatında bazen sıkıntılı durumlar ortaya çıkabiliyor. İslam hakkında fazla bilgisi olmayan bir bayan elini uzatabiliyor, karşı tarafındaki erkek buna cevap vermezse (kadının elini sıkmazsa) kadının veya çevrenin İslam ve Müslümanlar konusunda yanlış kanaat edinmeleri, zaten zayıf olan inançlarının sarsılması ve bozulması sakıncaları ortaya çıkabiliyor. Eğer konu mesela içki kadehini kaldırıp bir iki yudum almak gibi "kesin haram olan" bir davranış olsaydı cevabımız, "haramları helal kılan zaruret hali bulunmadıkça sonuç ne olursa olsun bu yapılamaz" şeklinde olacaktı. Kadın eli sıkma konusu biraz farklıdır; çünkü bazı alimler "bakılması caiz olan yerlere âdet gereği dokunmak -eğer cinsellik, cinsel olarak yararlanma gibi bir amaç olmazsa- caizdir diye fetva vermişlerdir. Böyle durumlarda bu fetvadan yararlanmak mümkündür.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi