HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Estetik ameliyat

7. Bir hoca (isim yazmış) geçenlerde bir TV. de estetik ameliyatın yaptırılabileceğini ve bunun dinimizce "kadının erkekleşmediği, erkeğin kadınlaşmadığı sürece" caiz olduğunu ifade etti. Gerçekten bu doğru mudur? Allah'ın bize verdiği şekli değiştirmek caiz midir?


Cevap:

"Allah'ın bize verdiği şekli" diyorsunuz, hastalığı da Allah veriyor, bazı doğumlardaki eksiklik ve fazlalıklar da Allah'ın yaratması ile oluyor; yani yaratılmışlar aleminde olup biten her şey Allah'ın dilemesi ve yaratmasıyla olur; O dilemezse, yaratmazsa hiçbir zaman, hiçbir şey olmaz, oluşmaz. Allah neyi nasıl yaptığını, yaratılmışlar aleminde geçerli kanunlarını (âdetlerini, sünnetlerini) kısmen açıklamıştır. Bunlar arasında insanların değiştirebilecekleri (insanın istemesi ve gerekeni yapmasıyla Allah'ın da değişmesine izin verdikleri) vardır, böyle olmayanları vardır. Mesela insan hasta olur, şifa bulmak için gerekeni yaparsa Allah da "hastalık halinin iyiliğe dönüşmesi" için izin verir, kulun durumu değişir ve hasta iyi olur. Ama Allah bir kuluna belli bir ömür takdir etmiştir ve eceli geldiğinde insan ölür; ölmeyeyim diye tedbirler alması ecelini değiştiremez. Allah bir kulunu zengin etmiş, diğerini de yoksul bırakmış olur; bunların durumu değişmez değildir; sebepleri, gerekleri yerine getirilirse durum değişir; zengin yoksu, yoksul da zengin olabilir.
İnsanoğlunun normal sayılan, hem kendini hem de başkalarını rahatsız etmeyen bir şekli, bir yapısı vardır. Ama bazı çocuklar bazı organları eksik veya fazla olarak yahut da normale göre daha büyük, küçük, eğri vb. şekilde dünyaya gelebilir. Böyle şeyler doğduktan sonra da meydana gelebilir. Normal olmayanı normal hale getirmek için gerekeni yapmak yasak (haram, mekruh) değildir; tıpkı hastalık gibi bunlara da müdahale edilir ve düzeltilir; yani böyle bir teşebbüse ve sonuç alınmasına Allah izin verir.
Estetik ameliyatı ikiye ayırmak gerekir:
a)Modaya uyarak normal olan bazı organları değiştirmek.
b) Normal olmayan, kişiyi maddi veya psikolojik olarak rahatsız eden anormallikleri düzeltmek.
Bu iki çeşit operasyondan birincisi haram, ikincisi ise caizdir, tedavi olarak kabul edilmesi gerekir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi