HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Kafa karıştıran sekiz soru

...Hocam size yine birkaç tane sorum olacak. Bu sorular gerçekten benim kafamı karştırıyor. Aslında ben İmam Hatip Lisesinden mezunum ve bu sorduğum soruların cevabı bizlere öğretildi. Ama ne var ki bazı şahıslardan (isim yazmış) duyduğum farklı (bildiğimle çelişen) ifadeleri size danışmaya beni zorladı. Ve şu anki yapmakta olduğum belletmenlik görevim ve öğrencilerimin de bana bu tip sorular sorması da bir başka sebep. Hocam bana yardımcı olursanız sevinirim.

Kayınpederin elini öpmek:

1. Damat kayın validesinin elini öpebilir mi? Aynı şekilde bir gelin kayın babasının elini öpebilir mi?


Cevap:

Damat kayınvalidesinin, gelin de kayınpederinin ellerini öpebilirler. Bu konunun fıkıhta tartışılmış olmasının sebebi, birisine dokunurken şehvet duymanın onunla evlenmiş gibi sayılması ve bundan dolayı da onun yakınları ile evlenmenin haram olması (hurmet-i musâhere) ihtimalidir. Hanefîler bu konuda "bu yoldan haramlık oluşur" hükmünü benimsedikleri için, ihtimal kapısını kapatmak maksadıyla, mesela "gelin-kaynata yakınlığında, kaynata genç ise gelin, diğer örnekte kaynana genç ise damat onların elllerini öpmemelidirler" demişlerdir.
İmam Şâfiî'ye göre ise bırakın ten temasında şehvet duymayı, daha ileri boyutta bir ilişki bile -zina olduğu için- hiçbir hukuki sonuç doğurmaz. Şu halde bu konu, üzerinde ictihadların birleştiği bir konu değildir. Kaynana damat, gelin kayınpeder arasında böyle duyguların oluşacağını varsaymak da yakışıksız bir varsayımdır. Genel olarak müslümanlar hakkında hüsnü zan beslemek gerekir, anormal durumlar kurallara temel ve dayanak olamaz.
Özetle gelin kayınpederinin ve damat kayınvalidesinin ellerini saygıyla öpebilir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi