HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Zikir ve resul

"Ayakta, oturarak ve yatarak Allah'ı zikrederler" diyen âyet iki türlü anlaşılabilir: 1. Bu üç halde (ve böyle olunca da devamlı) Allah'ı anarlar. Bu anlamanın yanlış olduğunu fiil (gerçekleşen, olan) ortaya koyuyor; insanlar en azından belli bir müddet uyuyorlar ve bu durumda -sûfîlerin halleri müstesna- zikir yoktur. İnsanlar çeşitli işlerle meşgul oluyorlar ve bu durumların tamamında zikir olmaz...2. Bu üç halde de zikir yaparlar; yalnız ayakta, yalnız oturarak...değil, kimi zaman öyle, kimi zaman böyle durumda zikir yaparlar. İşte bu mana doğrudur.
Peygamberimiz hem son nebî hem de son resuldür, ondan sonra ortaya çıkıp da "ben de bağımsız, yeni, şeriat getiren bir resulüm" diyenler yalancıdır. Artık resul yoktur, son resulün resulleri diyebileceğimiz alimler vardır. Nebi kendisine vahiy gelendir, resul de bunu insanlara tebliğ edendir. Nebi olmayan resul de olamaz. Bu yüzden son nebi aynı zamanda son resuldür.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi