HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Zekat

Oturmak veya işinizi yürütmek için edindiğiniz taşınmazlara, alet ve araçlara zekat düşmez. Yatırım olsun diye aldığınız mallara bu mallar nisap miktarı (bu yıl o milyar civarında) olursa kırkta birini zekat olarak vereceksiniz.
Aylık, iş başına vb. ücret ve maaş alanların gelirleri giderlerini karşılıyor ve yıl sonu itibarıyla nisap miktarı fazla kalıyorsa her ay alınan ücretin kırkta biri verilir. Başka mallar varsa yıllık artan onlara eklenince nisap doluyorsa bu defa yıl sonu kırkta bir verilir.
Bir tarihi zekat yılbaşı olarak tespit edin (bu tarih, temel ihtiyaçlarınız dışında nisap miktarı malınız olduğu takdirde mesela 2003 Ramazan ayı olsun). Sonra bir yıl bekleyin, arada hesap filan yapmanıza gerek yok; para artar, eksilir, gider, gelir, sonunda yıl dolar ve 2004 ramazanı gelir, bu zamanda/tarihte sahip olduğunuz parayı, altın ve ticari eşyayı ve sağlam alacakları hesap edersiniz (para cinsine çevirerek toplama yaparsınız), o yıl ödeyeceğiniz borcu düşersiniz, toplamı "bir yıllık ortalama geçim karşılığı kadar" oluyorsa zekat yükümlüsü (nisaba malik) oluyorsunuz demektir. İşte bu servetin kırkta biri sizin zekat borcunuz olur. Bu paranın bir kısmı bir gün önce eline geçmiş, bir kısmı bir yıl önceden mevcut olabilir, siz hepsinin zekatını ödediğiniz zaman bir kısmını peşin (yılı dolmadan) ödemiş olursunuz, ama onun da 2004 yılı içinde zamanı dolar ve zekat yerini bulur.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi