HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Namaz, Bankada Çalışmak, Kadın Eli Sıkmak...

Ben şu anda ...Finans Kurumu'nda Bilgi İşlem Biriminde çalışmaktayım. Avustralya göçmenliği için yaptığım başvuru kabul edildi ve inşallah Ocak ayında Avustralya'ya gideceğim. Benim gibi göçmenliği kabul edilen iki arkadaşım daha var ve beraber hareket ediyoruz. Böyle bir giriş yaptıktan sonra aşağıdaki fıkhi soruları izniniz olursa sormak istiyorum:
1- Şu ana kadarki iş tecrübem genellikle faizsiz bankalarda programcılık üzerine oldu. Mevcut tecrübem itibariyle orada bir bankada iş bulmak diğer sektörlere göre daha kolay olacak. Yabancı bir ülkede de olsa bankada çalışmak haram mıdır?
2- İş bulduğum takdirde özellikle ilk vakitler ikindi namazını kılmada -inşallah sorun olmaz ama- problem yaşayabilirim. Bu takdirde öğleyle ikindi namazını birleştirip öğle namazının vaktinde kılmak ne kadar geçerli bir yöntemdir?
3- Bayanlarla tokalaşmama noktasında Türkiye'de hassasiyet gösteriyorum. Zaten sakallı olduğum için Türkiye'deki insanlar durumu anlıyor, problem çıkmıyor. Ama orada bu durumu anlatmada özellikle ilk iş başvurularını yaparken problem yaşayabilirim. Bir müslüman bayanla tokalaşmakla bir Hıristiyan bayanla tokalaşmanın hükmü aynı mıdır?
4- Batılı devletlerdeki tuvaletlerde bildiğimiz manada taharet mümkün olmuyor. Su kullanmaksızın sadece tuvalet kağıdı kullanmak taharet şartını yerine getirir mi?
5-Orada cuma namazı kılma konusunda fıkhî hüküm nedir?
Şimdiden Allah razı olsun. Allah-u Teala'dan ilminizi -dolayısıyla ilmimizi- arttırması için dua ediyorum. (M. Ö.)

Cevap:

1. Müslüman bir şahıs faizcilik yapan bir kurumda çalışamaz. Faizcilik bütün hak dinlerde haramdır. Oraya gittiğinizde başka bir iş bulamaz da aç kalırsanız, iş buluncaya kadar bankada çalışabilirsiniz.
2. Bildiğim kadarıyla oralarda ibadet imkanı Türkiye'den daha iyidir, namaz kılmanıza izin verirler. Eğer vermezlerse, problem olursa, ibadetlerinizi yapmanız bakımından daha müsait bir yerde iş buluncaya kadar öğle ile ikindi namazlarınızı cem edebilirsiniz.
3. Bayan eşiniz olmadıkça müslüman olmasa da onunla ilişkileriniz sınırlı olacaktır; müslüman olmayan bir bayanla da mesela öpüşemezsiniz. Bayanlarla el sıkışma meselesine gelince, günümüzde özellikle şehirlerde ve özel durumlarda kadınlarla erkekler de el sıkışıyorlar, bu âdet haline gelmiş durumda, müslüman bir erkek henüz kendini anlatamadığı bir ortamda elini geri çekerse bundan -İslam'ın da kabul istemediği- bir dizi problem çıkabiliyor. Bir müslüman erkek, yukarıdaki şekilde gerekli hale gelmedikçe -müslüman olsun, gayr-i müslim olsun- bayanlarla el sıkışmaz. Ama bayanın elini sıkmadığında daha önemli bir zarar sözkonusu olduğunda, beze dokunuyormuş gibi -böyle bir duygu içinde- kadının elini sıkabilir.
4. Taşla ve tuvalet için hazırlanmış kağıtlarla da taharet olur.
5. Dünyanın neresinde olursa olsun müslümanlar bir cemaat teşkil ediyorlar, içlerinden birinin cumayı kılmasına razı oluyorlar, devlet de buna izin veriyorsa Cuma kılınır.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi