HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Namaz

...size namaz konusunda sorularım olacak. Cevap yazabilirseniz sevinirim, şimdiden Allah razı olsun.

1. Sabah namazından sonra güneşin doğmasına 5-10 dakika kala kaza namazı kılınabilir mi?

Cevap:

Namaz İslam'ın en önemli ibadetidir, bütün başka ibadet şekil ve unsurlarını kendinde toplayan, her bir parçası anlamlı, eğitici, kulu Allah'a yaklaştırıcı bir ibadettir. Namazsız müslümanlık en azından meyvasız, hatta yapraksız ağaca benzer, bu ağacın kuruması an meselesidir. Bazı alimlere göre namazın mazeretsiz ve tamamen terk edilmesi insanın İslam ile alakasını da sona erdirir.
Güneşin doğmasına beş on dakika kala kaza namazı kılınabilir, ancak -hiçbir namazı kılmanın caiz olmadığı- güneşin doğmaya başyacağı zamanı takip etmek zorlaşacağı ve huzuru bozacağı için bu esnada kılmak mekruh görülmüştür.2. Benim 10 seneye yakın kaza borcum var, 26 yaşındayım. İkindi ve yatsının ilk sünnetlerinin yerine çoğu zaman kaza kılıyorum, doğru mu? Yani haftada birer tane gayri müekked sünnet kılıyorum. Doğru mu yapyorum, yoksa onları terkedip ikindi den sonra mı kaza kılayım?

Cevap:

Mazeretsiz olarak geçirilmiş namazın sonradan kaza edilmesi ile sorumluluk ortadan kalkmaz, vaktinde kılmamanın cezası vardır, Allah bağışlarsa bağışlar, hesaba çekerse iş zora varır.
Müekked (Hz. Peygamberin az terk edip çok kıldığı) olmayan sünnet namazlar terk edilirse bunun, o namazın manevi faydasından mahrum olmaktan başka bir cezası yoktur. Farz ve vacib namazların kazası da farz ve vacib diyen cumhur mezhebine göre bu kaza, nafileden önemlidir, bu sebeple müekked olan ve olmayan sünnetlerin yerine kaza kılınabilir, ama kazası olan sünnet kılamaz diye bir kural yoktur; şu fani dünyada günün bir iki saatini ayırabilirsek sünnneti, vacibi, farzı ve kazasıyla bütün namazlarımızı kılabiliriz. Dünyada peşinde koştuğumuz, gece gündüz üzerine düştüğümüz birçok şey burada kalacak, ibadetlerimiz ise bizimle beraber gelecek ve orada kurtarıcımız olacaktır.3. Kaza namazı ikindi ile akşam arasında kılnır değil mi? Kılınır biliyorum, ama güneş batmaya başladıktan sonra kılınmazmış, peki ikindiden ne zamana kadar kaza namaz kılabiliriz?

Cevap:

Güneş batmaya başlayıncaya kadar o günün ikindi namazı -bu kadar geciktirlmiş ise- kılınır. Diğer geçmiş (farz ve vacib) namazların da ilk fırsatta kılınması gerektiğine göre bunlar da o vakitte kaza edilebilir. Ancak güneşin ne zaman batmaya başladığını takip zor olduğundan ihtiyaten on dakika kadar önce kazayı da kılmamak uygundur.


4. Yatsı ezanı okunurken veya ikindi ezanı okunduğu esnada kaza namazı kılınır mı?

Cevap:

Kılınabilir. Ancak ara verip ezanı dinlemek ve ona uygun şekilde katılmak (belli ifadelerle karşılamak) daha uygun olur.5. Yatsıdan sonra kaza namazı kılmak için o günki vitir namazını en sona mı brakalım yoksa yatsı ve vitiri kıldıktan sonra mı kaza kılmaya başlayalım.

Cevap:

Gece kılınacak son namazın vitir olmasını tavsiye eden hadis vardır, bu sebeple vitri, kazadana sonraya bırakmak daha uygun olur.6. Ben kaza kılarken her gün bir günlük olacak şekilde kılıyorum ama şu an 5 hafta geriden gidiyorum. Size soracağm vitir namazı vacip olduğu için onun kazasını bütün farz namazları kaza ettikten sonraya bıraksam; yani şimdi vitirlerin kazasını terkedip onun yerine farzların kazasını yetiştirsem daha doğru olmaz mı?

Cevap:

Daha uygun olur. Vitir namazının sünnet olduğunu kabul eden müctehidler de vardır. Kazasız kalacaksa farz yerine -sünnet olduğu da söylenen- namazın kalması elbette daha makuldür.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi