HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


İkinci Bölüm
İBADETLER

Dindarlığın gevşemesi ve anlamını kaybetmesi

Sorularım ilmihal bilgisi veya güncel fıkhî meseleler olmadığı için daha açık konuşmak ve bir parça da olsa sıkıntılarımı dile getirmek istiyorum. Değerli zamanınızı aldığım için şimdiden özür dilerim. Ben 1994 yılında Tıp Fakültesi'ne başladım ve o dönem İslâmî konular araştırmaya başladım. Tabii ki öyle ilmi bir derinliği yoktu ama yine de iyi idi. Ancak sistematik bir gidişatım olmadığı için düzensiz bir okuma oldu ve belki de bu yüzden bazı konular ki özellikle dinin ahlaki konularını ve doğru mu olur bilmiyorum tasavvufi konularını pek önemsemedim ve sanki gereksiz, basit ayrıntılarmış gibi ele aldım ve elimde kupkuru ve çıplak bir okuma kaldı. Radikal, sert çıkışlar yaptım ama sonuçta elimde hiçbir şey kalmadı. Buradaki bizden kasıt öncelikle eşim ve kendim. Beni en çok sıkıntıya sokan şey şudur ve lütfen bana yardımcı olun. Eşim 4 sene evvel Tıp Fak. 4. sınıftan başörtüsü yüzünden atıldı. Ama şu anda örtüsü dışında hiçbir şeyi kalmamış görünüyor ve ben bundan çok endişeleniyorum. Bir çocuğum var ve onu iyi bir müslüman olarak yetiştirmek istiyorum daha öncesi ben (samimiyetimden lütfen şüphe etmeyin) inandığım şeyleri neden yaşayamadığımı anlayamıyorum. Bana yol göstermenizi candan istiyorum. Hayata bakışınızı görebildiğim kadarıyla takdir ediyorum ve bize örnek olmanız istiyorum. Konunun dergide yayınlanmayacağını düşündüğüm için buradan yazıyorum. Benim gibi olan çok sayıda arkadaşım olduğunu ve onlarında benzer sıkıntılar yaşadığını biliyorum ve sizden alacağım öğüt veya dersleri onlarla da paylaşacağıma söz veriyorum. Dinimi yaşarken kuru kuruya değil haz alarak yaşamak istiyorum. Ailemle mutlu bir dînî yapılanma olmasını istiyorum.
Bir doktor olarak hastalığımı yeterince açıklayıp açıklayamadığımı bilemiyorum ama sizin daha iyi bir doktor olduğunuzu umuyor ve (bence kısmen de olsa) toplumsal olan bu hastalığın çözümünü bildiğinizi sanıyorum. İltifatımı lütfen yağcılık olarak değil ihtiyacımın gereği olarak algılamanızı rica ediyorum.
Egzersizler, okuma programları veya uygun göreceğiniz uygulamalara uymaya gayret göstereceğim.

Cevap:

Eşinizin anlamlı dindarlığından, "başörtüsünden başka bir şeyin" kalmamış olmasının birden fazla sebebi vardır elbet, ama bunlardan biri de muhtemelen, başörtüsü (bu manada dindarlık) yüzünden tahsilini yarıda bırakmasıdır. Bu yüzden ben, başörtüsü yüzünden tahsili bırakmak isteyenlere (toptan) bir fetva vermiyorum; "Herkes kendi durumuna göre karar vermelidir; bazı kimseler için başını açarak okumak zaruret olabilir" diyorum. Mesela bir kız, başını açmamak için okulunu terk ettikten sonra sizin eşiniz gibi olacaksa veya ruh sağlığını kaybedecekse yahut aç ve açık kalacaksa...mecbur olduğu yerde başını açar ve okur, çalışır...
Dinin ruhunu, heyecanını, yönlendirici gücünü kaybetmesinin (veya yerine getirememesinin) sebeplerinden bazılar da dindarlaşma şekliyle ilgilidir. Maddi veya manevi baskı altında oluşan dindarlık, baskı kalkınca gevşeyebiliyor.
Dinin tercih edilen yorumu (mesela tasavvuf ve hikmeti göz ardı eden yorum) zamanla dindarı heyecansız, motivasyonsuz bırakabiliyor.
Çevre olumsuz etkiler yapabiliyor...
Sizin durumunuzda iyileştirici tavsiyeler neler olabilir? Bu soruya isabetli cevap vermek oldukça zor, ama yine de deneyeceğim:
Çevrenizi gözden geçirin, sizin dini hayatınızı olumsuz etkileyen çevreyi mümkünse değiştirin; bu mümkün değilse etkileyen yoğunluğunu azaltın.
Sizden daha iyi bir dini hayatı olduğunu gördüğünüz, sandığınız kimselere yaklaşın, onlarla yakınlaşın.
Kur'an-ı Kerîm'in mealini ve tefsirini okuyun. (İnşaallah yakında Diyanet, bizim de bir tefsirimizi basacak).
Hz. Peygamber'in ve İslam büyüklerinin hayatlarını okuyun.
İmkânınız varsa bir umre ibadeti yapın.
Zaman zaman namazlarınızı camilerde kılın.
Teheccüd kılarak ve/veya sabah namazlarından sonra Allah'a, bu derdinizin devası için de dua edin; ben de dua edeyim.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi