HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 


Kur'an mahluk mudur?

Kur'an'ın mahluk olup olmadığı tartışmasına siyaset karıştığı için problem olmuştur. Bazı Abbasi hükümdarları, "Kur'an mahluktur" diyen Mutezileyi desteklemiş, kendilerine siyaseten muhalif olan alimlerin muhalefetine bu inancı (mahkuk değildir demelerini) delil kılmış; yani böyle diyenlerin kendilerine muhalif olduklarını kabul etmiş ve cezalandırmışlardır. Bu yüzden bazı alimler "biz size muhalifiz" anlamına da gelen "Kur'an mahluk değildir" cümlesini telaffuz etmişlerdir. İşin esasına gelecek olursak: Bu cümlenin tam söylenişi "Allah'ın kelamı olan -bu manaya gelen, bu mana kastedilen- Kur'an mahluk değildir" şeklindedir. Bilindiği gibi Allah'ın kelamı, O'nun yüce sıfatlarından biridir ve kendisi (zatı) gibi bu sıfata da "yaratılmış" denemez. Selef, bu manaya da gelir diye "Kelamullah olan Kur'an yaratılmıştır" demeyi uygun görmemişlerdir. Yoksa Buhari olsun başka muteber selef alimleri olsun, elimizde bulunan mushaf (kâğıt, yazı, okuma...) için "bu yaratılmış değildir" demezler, demiyorlar.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Bu Kitapta:
Önceki Başlık
Sonraki Başlık
İçindekiler
Kelime İndeksi
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Bu Kitapta: Önceki Başlık Sonraki Başlık İçindekiler Kelime İndeksi