HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(506) Tavuk kesimi; sucuk, salam, sosis üretimi; murdar barsaklı sucuk ve et karışım yüzdesi-oranları hakkında sorular

Tavuk kesimi; sucuk, salam, sosis üretimi; murdar barsaklı sucuk ve et karışım yüzdesi-oranları hakkında sorular

Soru:
İşlenmiş et ürünleri üretiminde (sucuk salam sosis vb.) dana etinin yanında tavuk eti de yoğun olarak kullanılmaktadır (tavuk eti fiyatının dana etine göre çok daha ucuz olduğu için) biz büyükbaş hayvanın kesim işlemini kendi tesislerimizde ve kendi personelimize yaptırıyoruz, fakat tavuk etini tavuk eti üreticilerinden almak zorunda kalıyoruz. son zamanlarda entegre tavuk kesimi yapan fabrikalara yaptığım ziyaret sonucunda, kesimin otomatik yapıldığını ve bu tesislerin hemen hepsinde tavuğun yemek ve nefes borusunun kesilmeyip sadece atar veya toplar damarının kesildiğini müşahede ettim, bunun sebebini sorduğumda yemek ve nefes borusunu kesmeye kalktığımızda buradan gelen pislik ete bulaşıyor, ayrıca tüm otomasyon sistemimiz değişmesi gerekiyor çünkü yemek ve nefes borusu kesilirse (gırtlak) içeri kaçıyor ve otomatik olarak buna bağlı olan iç organlarının alınması mümkün olmuyor dediler. (bu konuda yemek ve nefes borusunu kesen iki firma var, yani konu alternatifsiz değil, ancak azınlıktalar) sonuç olarak tavukun kesiminde yemek ve nefes borusunun kesilmeden sadece atar veya toplar damarlarının kesilmesi halinde helal kesim olur mu, bizim buradan ürün almamız caiz olur mu?

Cevap:
Müctehidler (birinci sınıf fıkıh alimleri) dine uygun boğazlamada hayvanın en az nerelerinin kesilmesi gerektiği konusunda ihtilaf etmişlerdir.
Hanefîlere göre yemek ve nefes boruları ile iki taraftaki ana damarların (atar ve toplar damarların) çoğu (üçü) kesilirse hayvan yenir.
Diğer mezheplerin çoğuna göre ise bu dört yerden en az yemek ve nefes boruları kesilmelidir. Yalnızca damarların kesilmesi yeterli değildir.
Bu son hükme varan müctehidlerin gerekçesi şudur (bir ayet veya hadis değil, yorumdur ve yorum da şudur): Yemek ve nefes boruları kesilince hayat kalmaz, ama damarlar kesilince hayat kalabilir.
Bana göre bu tahlil yerinde değildir; çünkü ana damarlar kesilince de mutlaka ölüm gerçekleşir.


Soru:
İşlenmiş et ürünleri imalatında (sucuk salam sosis) renklendirici kullanılan KARMİN (E 120) kullanılması caiz midir?

Cevap:
Bu böceğin ve benzerlerinin yenmesi bile bazı müctehidlere göre caizdir. Şu halde ondan renk üretildiği zaman bu necis de olmaz, haram da olmaz.


Soru:
Yine işlenmiş et ürünlerinde koruyucu olarak kullanılan ve SODYUM NİTRİT (E250) in kullanılması caiz midir (ekte bilgi var) bu madde kullanılmadığı taktirde et ürünlerine belli bir ömür verilemiyor çünkü belli bir süre sonra koruyucu olmadığı için sağlığa zararlı bazı bakteriler (clostridium botulinum) üreme yapıyor. kendi yaptığım araştırmada Avrupa sağlık örgütünün belli bir miktara kadar kullanımının sağlığa zarar vermediği, doz aşımında kansorojen etki yaptığı ifade ediliyor.

Cevap:
Doz aşımı yapılırsa sağlığa zarar vereceği için cazi olmaz, doz aşılmaz ise bunu kullanmak caiz olur.


Soru:
Sucuk ürününü içine dolum yaptığımız doğal hayvan bağırsağını kendi kestiğimiz hayvanların bağırsağı yeterli gelmediği zaman dışarıdan almak zorunda kalıyoruz. bu durumda bağırsağın çıktığı hayvan helal olmayan şekilde kesilme ihtimaline karşılık bu bağısağın kullanılması caiz olur mu?
yine sucuk ürününde bağırsak olarak kullanılan ve yurtdışından ithal edilen ve hayvansal ürünlerden elde edilen collagen bağırsak kullanmak caiz midir (eklere bakınız)

Cevap:
Bu iki soruda geçen bağırsak ya İslami usule göre kesilmemiş olan hayvanın bağırsağıdır veya yenmesi caiz olmayan hayvanın bazı yerlerinden yapılmıştır. Her iki durumda da bağırsağın murdar ve yenmesi haram olduğunu varsayalım. Bağırsak yenmediğine ve ete karışmadığına göre sucuk bu yüzden haram olmaz. Ancak sucuğun bağırsağa temas ettiği yüzeyin kirlenmesi (necaset bulaşmış olması) ihtimali vardır; bu da eğer kuru bağırsağın iç kısmı ete bulaşacak nitelikte olursa düşünülebilir. Diyelim ki sucuğun yüzeyine bulaştı, bu takdirde sucuk soyulunca yıkanırsa (bulaşan giderildiği için) veya pişirilirse (değişime uğradığı için) sakınca kalmaz.
Halkının çoğunluğu yahudi veya hristiyan olan ülkelerde kesilen hayvanları, eğer dindar yahudiler ve hristiyanlar yiyorlarsa bu kesim müslümanlara göre de uygun sayılır.


Soru:
Üretmiş olduğumuz bazı ürünlerde tavuk eti ile dana etini karıştırarak üretiyoruz. bu şekilde karışımlı ürünlerde yasal olarak karışım oranlarını yazmak mecburiyetindeyiz. fakat devletin denetlemesi sonucu yapılan analizlerde sadece var veya yok analizi yapılabilirken yüzde oranları tespit edilememektedir (tavuk eti vardır denilebiliyor ama oranı tespit edilemiyor) bu durumda birçok üreticinin %10 dana eti %90 tavuk eti kullandığı halde %90 dana %10 tavuk yazdıklarını gözlemliyoruz. bizim müşterilerimizde gerek kendi markamızla ürettiğimiz ürünlere gerekse fason olarak ürettiğimiz ürünlere gerçeğe aykırı şekilde dana eti oranının yüksek, tavuk eti oranını düşük yazılmasını talep ediyorlar, bu hususla ilgili görüşlerinizi almak istiyorum

Cevap:
Müşteri istese bile ürünün üzerine, muhtevası hakkında yanlış bilgi yazılamaz; bu ürünü alanları aldatmak demektir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele