HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(495) Peygamberimizin Hz. Aişe ile evlendiği yaş ve kul hakkı ile ilgili sorular

Peygamberimizin Hz. Aişe ile evlendiği yaş ve kul hakkı ile ilgili sorular

Soru:
Bir öğrencim peygamberimizin (s.a.) Hz. Aişe validemizle kaç yaşında iken evlendiğini soruyor, sormaktan çekinerek gizli soruyor. Art niyetli değil yani. Nasıl bir cevap vermemiz uygun olur.

Bir de kul hakkı ile ilgili müflis hadisini anlattığımızda hakkı yenilen kişinin günahlarından arınmasını sorguluyorlar. "Günahı işleyen de çeksin cezayı, hakkı yiyen de üstlensin" sonucuna varıyorlar.

Cevap:
1. Hz. Aişe'nin Peygamberimiz ile kaç yaşında evlendiği sorusunun cevabı tek, kesin ve net değildir. 10, 14, 18 rivayetleri vardır. Büluğdan önce fiilen evlilik yaşamadığı (zifaf olmadığı) bilinmektedir. Yani nikah daha genç yaşta olmuş, zifaf ise ergenlikten sonraya ertelenmiştir.

2. Dünyada haksızlığa uğrayan kimse bunun ıztırabını yaşamıştır; bu, onun günahlarına karşı dünyada verilen bir çeşit cezadır, bu sayede bazı günahlarının ahirette bağışlanması olası hale gelmiştir. İşte bu bağışlama, bazı günahlarını, ona zulmedenin hanesine nakledilmek suretiyle gerçekleşmektedir. Haksızlık eden, kul hakkı ile göçen kimseden eğer bu hak alınacak ve sahibine verilecekse ahirette, hak yiyen adamdan alınacak ancak sevapları vardır. Sonuçta Allah mutlak adildir, kimseye haksız (zulüm sayılacak) muamelede bulunmaz.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele