HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(493) Lian meselesi

Lian meselesi

Soru:
Finlandıyalı, Finli bir arkadaşım Allah'a çok şükür müslüman oldu. Müslüman olunca doğal olarak İslami İlimlere merak sarıp, dini bilgileri öğrenmeye koyuldu. Araştırmaya, sorgulamaya başladı. Geçenlerde bana İslam Hukuku'nda Lian'la (Lanetleşme) ilgili aşağıdaki soruları gönderdi ve benden görüş ve destek istedi:
1) Lian sadece kocalar için mi geçerlidir, haktır? Kocasını zina halinde gören bir kadın da şikayetçi olup kocası hakkında lianı başlatabilir mi?
2) Lian sadece kocalar için geçerli ise eğer, neden kadınlar için geçerli değildir, neden kadın (kocasını zina halinde gören kadın) kocası aleyhinde lianı başlatamaz ve lianda koca ile aynı hakka sahip değildir?
3) Lian sadece kocalar için geçerli ise eğer, kocasını zina halinde gören kadın kocasından boşanmak isterse pratikte bu nasıl gerçekleşebilir? Mahkemede "ben kocamı zina halinde gördüm ve bu yüzden boşanmak istiyorum" derse zina iftirası cezasına çarptırılabilir mi? Eğer çarptırılırsa bu durumda kocasının aldatmasını içine atıp, gizleyerek, susarak bu şekilde yaşamaya mahkum edilmiş olmaz mı? Bu konuda kadın için getirilen çözüm nedir?
Ne tesadüftür, ben sizin bu e-postanızı ve iletişim bilgilerinizi bilmezden çok önce aslında benzer soruyu Dr.Muzaffer Sıddıki'ye (Kuzey Amerika Müslümanları Birliği Başkanı, www.islamonline.net) sormuştum. Kendisi kadın, lianda koca ile aynı ve eşit hakka sahiptir ve lianı başlatabilir diye cevaplamıştı. Ancak benim fıkıh kitaplarında gördüğüm sanki sadece kocalar için tanınmış bir hak gibi.
Benim için sizin değerlendirmeniz çok önemli. Sayın Hocam, bu konuda ve sorular hakkında bana yardımcı olabilirseniz, yeni mümin olmuş bir kardeşimizi inşallah aydınlatmış oluruz (Ben cevabınızı İnşallah İngilizce'ye çeviririm. Arkadaşım en çok 3.sorunun cevabını merak ediyor)

Cevap:
Mülâane fıkıh kitaplarında kocanın hakkı olarak düzenlenmiş; çünkü İslam hukukuna göre çocuk babanın soyuna kayıtlıdır. Koca boşarsa, zinadan olduğuna inandığı çocuğun nesebini (soy bağını) kendinden kesemez (kaldıramaz, çocuğu rededemez), mülaane yaparsa hakim çifti ayırır ve çocuk da anaya kaydedilir. Kadının bu yüzden (soy bağı sebebiyle) mülaane yapması gerekmez. Kadın kocasının zina yaptığına şahid olursa hakime başvurarak mülaane talep etmesinde bir sakınca (İslam'a göre bir yasak) yoktur. Hakim uygun görürse mülaaneye hükmedebilir. Mülaane sonrası da yine hakim evliliğe son verebilir.
Mülaane konsunda daha geniş bilgi için Kur'an Yolu isimli tefsirimize de bakın.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele