HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(488) Hz. Peygamber'in Zeyneb ile evlenmesi, evlatlık ve kölelik

Hz. Peygamber'in Zeyneb ile evlenmesi, evlatlık ve kölelik

Soru:
Yanıtınızda yaptığınız yorumu ben daha öncede bazı islami kaynaklarda okumuştum. Benim temel eleştiri konum, herhangi bir kişinin herhangi bir azatlı kölenin boşandığı eşiyle evlenmesi değil, Allah'ın peygamberi olduğunu iddia eden birinin evlatlığı olan azatlı kölenin boşadığı eşiyle evlenmesi ve daha beteri bunun Allah'ın emri bir ayet olarak Kur'an'a girmesidir. Siz bunu ahlaka aykırı bulmamışsınız, ama Ahzap suresi 37. Ayetten anlaşılan (bu ayet çok net) o zamanki müslümanların bu evliliği hoş karşılamadığı ve ahlaka aykırı bulmalarıdır. Zaten ayette Allah peygamberine hitap ederek, "Çevrendekilerden neden çekiniyorsun korkacağın tek benim, Zeyd'in boşadığı eşiyle evlenmen benim emrimdir" demiştir.
Bu konuyla ilgili daha da önemlisi, genel olarak dindarların Zeyd'i zenci bir köle sanmaları. Sizin yorumunuzda da sanki Zeyd bir zenciymiş gibi anlaşılıyor. Zeyd araptır. Ailesi zengindir. Bir savaş sırasında, küçük yaşta esir edilerek köle olarak satılmıştır. Muhammed'in kölesi olmuştur. Muhammed onu neden evlatlık almıştır bilmiyorum ama evlatlık alarak adını 'Zeyd bin Muhammed' yapmıştır. Muhammed, Zeyd'in boşadığı eşiyle evlendiğinde Zeyd adını 'Zeyd bin Harise' olarak değiştirmiştir. Harise, Zeyd'in gerçek babasıdır. Zeyd'in adını değiştirmesini ben bir tepki olarak algıladım.
Sizin yorumunuzda ve genel olarak islami düşünürlerin yorumunda, bu evliliği, Muhammedin insanların arasındaki eşitliğe vurgu yapmak ve tabu yıkmak için yaptığı belirtiliyor.
Benim yorumum ise, Muhammed köleliğe gerçekten karşı olsaydı köle edinmezdi. Evlilik yoluyla tabu yıkmak yerine açıkça beyan da bulunup insanların eşit, köleliğin kötü bir şey olduğunu belirtmeliydi.
Tabii buradan yola çıkarak Allah'ın da peygamberine, bir çok ayrıntılı ayet göndermesine rağmen, neden köleliği yasaklayan ayet göndermediğini merak edebiliriz. Hatta Ahzap suresinin diğer ayetlerinde Allah müminlere seslenerek, "Muhammedin evine davetsiz gitmemelerini, uzun süre oturmamalarını çabuk dağılmalarını" emretmiştir. Yani Muhammed'in misafirleriyle ilgili ayrıntılı ayet gönderen Allah köleliği yasaklayan bir ayet göndermemiştir.
Siz de Ahzap suresini iyi okuyunuz. Ben okuduğumda konumumda (inancımda) bir değişiklik olmuyor, ama iyi niyetli dindar müminler okuduğunda kafaları az da olsa bulanıyor.Cevap:
1. Ben zenci demedim, azatlı köle dedim.

2. İslam önce kölelerin durumlarını iyileştirecek tedbirler almış (mesela "yediğinizden yedirin, giydiğinizden giydirin, ağır yük yüklemeyin, kulum kölem demeyin" buyurulmuş), sonra zaman için de toplumun sosyal ve ekonomik durumunu buna göre ayarlayarak köleliğin sona ermesini hedeflemiştir. Birden kaldırması sosyal ve ekonomik gerçeğe uymazdı.

3. Bu olaydan önce "evlat edinme" vardı, peygamberimiz de onu azat edip evlat edinmişti. Hatta daha sonra ailesi onu buldular, götürmek istediler, ama o peygamberimizi tercih etti. O zaman, evlatlıklar da öz evlat gibi telakki edilir, onların boşanan eşleriyle evlenilmezdi.
Kur'an evlat edinmeyi kaldırdı. Peygamberimize de Zeynep'le evlenmesi emredilerek "evlatlığın öz evlat olmadığı" hükmü tescil edilmiş oldu.
"Şöyle yapsaydı, böyle yapsaydı" diyorsunuz, evet öyle de olurdu, ama böyle olmuş ve olanda ahlaka aykırı bir durum yoktur.
Zeyd adını, tepki olarak kendi değiştirmemiştir; "Evlatlıkları kendi babalarına nispet ederek anın" emri gereği bu değişiklik yapılmıştır ve bu yalnızca Zeyd'e mahsus değildir.
Peygamberimizin hayatını mesela Prof. Hamidullah'ın İslam Peygamberi isimli kitabından okuyun. Onu bütünüyle tanıyınca -inancınız olmasa bile- hayran olacaksınız.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele