HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(484) Kâr-zarar ortaklığında zarar

Kâr-zarar ortaklığında zarar

Soru:
Benim bir miktar param vardı. Bu paramı (yıl 1999) dövize çevirdim evde tutuyordum. İnancına ve imani hassasiyetlerine inandığım ticaretle uğraşan bir arkadaşım benden bu parayı değerlendirmek amacıyla istedi. Yurtdışından konteynır mal getirip satıyordu. Yaptığı ticaretten de bana hisseme düşen oranda kâr verecekti. 2002 yılına kadar verdiği paralar söz verdiği gibi olmasa da ağır aksak ödemelerde bulundu. 2003 yılında ben battım dedi. Konteynırla mal getirme işini bıraktı. Şimdi başka bir iş yapıyor. Zararım çok büyük borçlarımı ancak ödeyebiliyorum diyerek hiç bir ödeme yapmaya yanaşmıyor.
1999 yılında verdiğim para miktarı 65.000 USD 50.000 DM Şimdi paramı geri istedim. Bu parayı alırken yine aynı mı (65.000 USD 50.000 DM ) alacağım. Bir sarraf arkadaşa sordum verdiğin gün itibariyle altına çevirilir dedi.
Sayın hocam bu paranın o günkü değerini bu gün nasıl hesaplarız?

Cevap:
Siz bu parayı arkadaşınıza ödünç vermediniz; öyle olsa idi kâr alamazdınız. Kârından hisse almanız, bu parayı kâr-zarar ortaklığı (mudarebe şirketi) esasına göre verdiğinizi gösterir. Bu durumda ticareti yürüten ortak doğru ve uygun hareket ettiği halde tabii sebeplerden batmış ise hiç para alamazsınız (talep edemezsiniz). Kusurlu davrandığı, basiretli bir tacir gibi hareket etmediği için batmış ise ancak ana parayı talep edebilirsiniz. Bu da, kendisine verdiğiniz para cinsinden olur.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele