HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(480) Derneklere kurban, diyalog ve medya boykotu

Derneklere kurban, diyalog ve medya boykotu

Soru:
Denizfeneri ve bazı benzer organizasyonların yurtdışında kurban kesmek üzere toplanan kurban paralarının amacının dışında yani kurban kesmek gibi Hanefi fıkhınca vacip olan bir ibadet yerine -yani bu ibadet yerine getirilmeden- sözgelimi açlıktan yahut susuzluktan ölen insanların gıda/suya olan ihtiyaçlarının giderilmesinde kullanılmasında bir beis olmadığına yönelik bir fetvanız var mıdır? Varsa fıkhi dayanağı nedir? Yoksa böyle bir fetvanız olduğu konusunda uzun süredir sürdürülen spekülasyonların kulağınıza, size kadar ulaşmamış olmaması mümkün müdür? Bu spekülasyonları yapanların kimliği önemli midir? Bu spekülasyonları sona erdirmek için açık bir yazı yazmayı düşünür müsünüz?

Cevap:
Böyle bir fetva vermedim. Hanefilere göre kurban kesmek vacibdir ve başka bir şey onun yerini tutamaz. Mezhebine göre kurban kesmek sünnet olan bir Şâfiî de parayı kurban kesilsin diye vermiş ise başka şekilde harcamak doğru olmaz.


Soru:
Sözkonusu yazınızın başbakanımızın boykot çağrısı ile ve özellikle bir medya grubu ile bağlantılı olmadığına inanarak; boykot yazınızda gayet isabetli olarak ortaya koyduğunuz dayanaklar esas alındığında söz konusu boykot kapsamına (...) ve (...) gibi artık bizden gazeteleri almamamıza bir neden var mıdır? Diğer taraftan zaman zaman iftiracı kimliğe bürünmekte beis görmeyen, gittikçe yozlaşan bizim cenahın muhafazakar gazeteleri için ne yapabiliriz?

Cevap:
Bazı medya kuruluşları İslam düşmanlığı ve ahlaksızlık telkini yapıyorlar, adını zikrettiğiniz bazıları ise bunları yapmıyorlar ama İslam'a göre caiz olmayan yayınlar yapıyorlar. Bu iki guruba yönelik tepkiler farklı olmalıdır. İkincileri ıslah için teşebbüsler yapılmalı, diyaloglar kurulmalıdır.


Soru:
Bildiğimiz ve güvendiğimiz Hayrettin Hocamız acaba diğer din mensuplarının da cennete gitmeleri ve diyalog gibi malum konularda, son yıllarda gelişen ve değişen bir tavır sahibi midir? Bu tavrın hocamızın Asya finans danışmanlığı ile bir ilgisi var mıdır?

Cevap:
Bu soruda su-i zan var. Benim üç beş kuruş için dinimden, imanımdan taviz verebileceğimi ima etmek bir mümine yakışmaz. Ben diğer din mensupları da cennete girer demedim. Nerede demişim, gösterir misiniz? Benim söylediğimi önce doğru anlayın, saptırmayın, sonra hesap sorun, hesabını vereyim.
Diyalog konusunda da yazdıklarımı okuyun. Şu cümle bana aittir ve kitapta vardır: "Müslüman, papalığın misyonerlik misyonunun bir parçası (yardımcısı, destekçisi) olamaz. Müslüman tebliğ için, ortak problemler için ötekilerle diyalog yapar..."


Soru:
Müminin parayla imtihanı konusunda ve artık son yıllarda derinleşen yozlaşmışlığımız için yol işaretlerimiz, kanaat önderlerimiz neler yapmalıdırlar.

Cevap:
Star Gazetesinde çıkan yeni röportajımı okuyun. İşte buna benzer tavsiyeler, uyarılara ihtiyaç var.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele