HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(479) Şirk affedilir mi?

Şirk affedilir mi?

Soru:
Yazar İhsan Eliaçık yazısında, Allah'ın şirk koşmayı değil, kul hakkını affetmeyeceğini söylemekte, şirkin bağışlanıp, kul hakkının affedilmeyeceği konusunda şu ayetleri delil olarak göstermektedir: Nisa 153: "Buzağıyı tanrı edindiler biz bunu da affettik."
Zulümle ilgili ise Şura 42: İnsanlara zulmedenlere ve yeryüzünde zorbalık yapanlara yol (af) yoktur" Zulumle ilgili bir istisna yok ama şirk ile ilgili var.
Diyanet işleri başkanlığının aynı İlmihal'inin 78. sayfasında bu konuyla ilgili olarak da şu bilgilere yer alıyor: Şirk dışındaki günahları, Allah'ın dilediği kimse için bağışlayacağı bir ayette şöyle ifade edilir: "Allah kendine ortak koşulmasını asla affetmez. Bundan başkasını dilediği kimse için bağışlar." (Nisa 4/116)

Cevap:
İsrailoğullarının buzağıya sapmalarının affedilmesi, dünyada verilecek ceza ile ilgilidir. Nitekim onlar, bu aftan sonra buzağıdan vazgeçmiş ve uzun zaman daha Hz. Musa tarafından eğitilmişlerdir. Allah'ın şirk koşanları asla affetmeyeceğini bildiren ayetler ise, tevbe etmeden ölen müşriklerle ilgilidir. Bunlar, yaşarken tevbe etseler affedilirler, ama müşrik olrak ölmüş iseler affedilmezler.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele