HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(478) -Namaz dinin direğidir- hadisi uydurma mıdır?

-Namaz dinin direğidir- hadisi uydurma mıdır?

Soru:
Gerçek hayat dergisinin yazarlarından İhsan Eliaçık, bizim hadis diye bildiğimiz "Namaz dinin direğidir" ifadesinin kelam-ı kibar olduğunu, hadis olmadığını söylemekte, me'haz olarak da Harun Ünal'ın 6 ciltlik mevzu hadisler kitabına bakılabileceğini söylemektedir.
Benim, sizin de ilmi müşavere ve redaksiyon heyetinde yer aldığınız diyanet işleri başkanlığının 2 ciltlik ilmihalinin 1. cildinin 220. sayfasından alıntı yaparak ilettiğim kaynaklara (tirmizi, müsned, keşfulhafa); "Sorun zaten o kaynaklar" diyerek, bunun doğru olmadığını iletti, "kelam-ı kibarı hadis diye almışlar" diyor. Gerçekten bu ifade kelam-ı kibar mıdır, yoksa bizim yıllarca bildiğimiz gibi hadis midir?

Cevap:
Bu rivayetin uydurma olup olmadığı tartışılmıştır. Bazı hadis otoriteleri uydurma/batıl olmadığını, ama senedinin çok sağlam da olmadığını ifade etmişlerdir. Sayın Ünal "uydurma" diyenlerin görüşünü tercih etmiş, bu hadisi kullananlar da "uydurma değil" diyenlerinkini tercih etmişlerdir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele