HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(476) Evlilikte yaş farkı

Evlilikte yaş farkı

Soru:
Dinimizde, evlilikte yaş farkını belirleyen bir husus, bir sınır var mıdır? Yani 70 yaşında bir erkek 14 yaşında bir kızla evlenebilir mi? Kız bu evliliğe zorlanabilir mi? Ya da adam "dinen caiz, ben caiz olan herşeyi yaparım" deyip basbas bağırabilir mi?

Cevap:

Ergenlik çağına gelmiş bir erkek veya kız gerekirse evlenebilirler. Ancak sosyal ve tabii şartlar değiştikçe sağlıklı evlenme yaşı da değişir. Bu konuda uzman olanlarımız, "Bu çağda, bu coğrafyada, bu tabii ve sosyal şartlarda sağlıklı evlenme yaşı, her bir cins için şudur" derlerse ona riayet etmek, dini bakımdan da gerekli olur.
Evlenen kimseler arasındaki yaş farkı da, örfe, âdete ve evlilikte sadakat ve huzura önem veren dinimiz bakımından önemlidir. Aradaki yaş farkı toplumda normal görülene aykırı ise, bu fark, ileride problemlere yol açacaksa din bu evliliği tavsiye etmez.
Hiçbir erkek veya kız, biriyle evlenmeye icbar edilemez, zorlanamaz. Peygamberimiz, kocasını sevmeyen bazı kadınları istekleri üzerine ayırmış, sevmediği bir kimse ile evlenme teklifi alan kadın veya kız bunu istemiyorsa zorlamamış, zorlanmasına izin vermemiştir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele