HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(475) Kilisede evlilik, müslümanın çocuğunun vaftiz edilmesi, kiliseye aylık para vermek

Kilisede evlilik, müslümanın çocuğunun vaftiz edilmesi, kiliseye aylık para vermek

Soru:
Kilisede, hristiyan ritüellerinin yapıldığı -enstrüman eşliğinde şarkılar, İncil'den okunan kesimler, bizzat pastörce yapılan dua- ve sünnetteki duaların beraber zikredildiği bir düğünle evlenilmesi konusundaki düşünceniz nedir?

Cevap:
Eğer orada teslis (üçleme, İsa'nın oğul olduğu) gibi tevhide aykırı sözler söyleniyorsa müslüman orada bulunmamalı, zorunlu olarak bulunuyorsa duaya ve merasime katılmamalıdır.
Yalnızca merasim ve şirk içermeyen ilahiler, dualar varsa bu olablilir, ancak bir de camide merasim yapmak uygun olur.


Soru:
Ömrünün sonuna kadar hristiyan kalacak bir annenin cocuklarını da hristiyan yetiştirme ihtimali mevcut. Ben her ne kadar bir müslüman ve hristiyan ebeveyn tarafindan yetiştirilecek çocuğun kültürel anlamda zengin bir zihne sahip olacağına inansam da, sırf çocuklar ya hristiyan olursa diye böyle bir evlilikten uzak durulur mu? Daha doğrusu, durmak gerekir mi?

Cevap:
Çocukların Hristiyan olmaları hiç bir şekilde göze alınamaz. İçinde bulunduğunuz şartlara bakarak bu ihtimali gerçekleşebilir görüyorsanız kesin olarak gayr-i müslim ile evlenmemek gerekir.


Soru:
Bir çocugun kilisede vaftiz edilmesi müslüman bir baba icin rahatsız edici olmalı mıdır? Yoksa "bunlar sembolik seyler, Rabbim kalbe, salih amele, tek Allah'a ve son peygambere imana bakacak" deyip, hristiyan eşin ailesini kırmamak ve evliliğin bekası, çiftlerin duygusal yakınlığını zedelememe gibi düşüncelerle böyle sembolik şeylere riza gösterilebilir mi? Yoksa bunlar sembolik şeyler değil; ebediyyen uzak durulması gereken şeyer midir? Bunu düşünerek hakikaten kendime cok uygun olduğunu düşündüğüm bir hristiyanla evlilikten vazgeçmek gelenekçilik midir, yoksa hakiki Müslümanlık mıdır?

Cevap:
Vaftiz edilmek demek Hristiyanlığa geçiş, giriş, kabul merasimi demektir. Bu elbette rahatsız etmelidir. Müslüman bir babanın çocuğu için buna imkan verilmemelidir.


Soru:
Bir müslüman gelirinden bir kiliseye aylık para aktarabilir mi? Evlilik bunu meşru kılar mı? Veya hristiyan olan eşi gelirinin bir kısmını kiliseye verirse bunun hükmü nedir?

Cevap:
Bir müslüman kilise yapımı için para veremez, ama hristiyan eşi verebilir.

(Müslüman bayanın Müslüman olmayan erkekle evlenmesinin dinimizce yasak olması ile ilgili olarak şu bağlantıya ve ayrıca şu bağlantıya bakınız. -Site editörü-)Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele