HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(474) Harcırah ile ilgili sorular

Harcırah ile ilgili sorular

Soru:
Kurumumda ithal malın tahlili için memur refakatinde gönderiliyor. Kanuna göre memurun bu görevi için taksi parası mükellefçe yatırılıyor. Ancak mükellef işim bitsin diye ve laboratuar tarafına gideceğinden memuru da yanına alıyor. Memur taksi parası vermediği halde bu para caiz mi? Burada kanunun şartı memurun ulaşım bedeli ve bu para yatmadan da müdürlük görevlendirme yapmıyor. Bir de bu toplanan paradan herkes yararlansın diye bir döngü içinde görev verilip para ay sonunda eşit dağıtılıyor, bu caiz olur mu?

Cevap:
Yukarıdaki soru açık değil, cümle düşüklükleri var, maksat tam anlaşılmıyor.
Eğer mükellef memurun ulaşımı için para yatırıyor, sonra da aynı memuru kendi tuttuğu (parasını tekrar kendi ödediği) bir araçla taşıyorsa (mesele böyle ise) memur samimi olarak taşıtın parasını ödemeyi teklif etmelidir. Mükellef, rüşvet sayılacak bir durum olmadan ödemekte ısrar ederse bu ikinci -veya birinci- ödeme hibe sayılır. Hibe de caizdir.
Devlet ulaşım için belli bir meblağ verirse memur, vazifeyi aksatmaksızın daha ucuz veya parasız ulaşım yapabilir ve aldığı para kendisine helal olur.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele