HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(469) Şarap fabrikasına makine satmak

Şarap fabrikasına makine satmak

Soru:
Ben mühendislik firmasında muhasebecilik yapmaktayım, firma araç aldığı zaman kredi çekiyor ve alkol fabrikası gibi yerlere makine yapıyor, her zaman olmasa da ara sıra yapıyorlar, şimdi hocam Maide suresi 5.ayete göre ben bu kredi evraklarında ve alkol fabrikasına kestiğim fatura ve ödeme işlerinde bu günaha yardımcı olmuş oluyor muyum? Bence oluyorum ama siz ilim erbablarından bunun derinliğini ve Rabbimizin ve Resulümüzün kati emrini kaynakları ile açıklarsanız sevinirim.

Cevap:
Şarap fabrikasına yapılan makina başka bir iş için de kullanılabilecek bir makina ise bunu yapmak ve satmak caiz olur. Yalnızca şarap yapımında kullanılan bir makina ise cumhura [islam hukuku alimlerinin çoğunluğuna] göre yapmak ve satmak caiz olmaz.
Bir faizli işlem akdini yapanlar sorumlu olur. Ancak şirkette çalışan bir çalışan (mesela sekreter, muhasip vb.) yüzlerce meşru iş içinde o akit evrakını da işlemden geçiriyorsa bundan sorumlu olmaz. Bu faiz akdinde hazır bulunup onu yazıya geçirmeye veya şahitlik etmeye kıyas edilemez.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele