HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(462) Kadınların akıl ve dinleri eksik mi?

Kadınların akıl ve dinleri eksik mi?

Bahsi geçen hadis Müslim gibi Sahih kaynaklarda yer almıştır. Senet yönünden reddi zordur. Ama manası -diğer sağlam deliller karşısında- tevil gerektiriyor.
1. Bu hadis kadının aklı ve dini hakkında bilgi vermek için buyurulmamştır, maksat bu değildir. Maksat:
a) Kadınları, bazı zaman ve mekanlarda adet haline getirdikleri ve kendilerini ateşe götürebilecek günahlardan sakındırmak.
b) Erkekleri, zaaflarından yararlanarak günaha düşürmemeleri konusunda uyarmaktır.
"Cehennemde daha çok kadınları görmüş olması" fiilen böyle olacak manasına gelmez, "siz bu huylarınızdan vazgeçip kendinizi ıslah etmezseniz böyle olacak" manasına gelir. Aksi halde nasihat etmenin faydası olmazdı.
Kadınların akıl ve dinlerinin eksik olması Peygamberimizin ilgili ayetlere dayanarak yaptığı yorumdur. Vahiy olsaydı kadın buna itiraz etmezdi. İtiraz üzerine yapılan açıklama da kadının "din ve aklının eksik olması"ndan Peygamberimizin neyi kastettiğini ortaya koymuştur. Bu açıklamaya göre, "psiklojik ve biyolojik olarak kadının eksik akıllı olduğu" söylenemez.
"Kadının dininin eksik olması"ndan maksadın da namaz ve oruç ibadetinin -adet günleri sebebiyle- eksik olduğudur. Ama bu da kadının günahı, kusuru, itaatsizliği... değil, tam aksine itaati ve kulluğudur; çünkü kadın, Allah böyle istediği için o ibadetleri tehir (oruç) veya terk (namaz) etmektedir. Bunu da kadınlar, nafile ibadet yaparak telafi edebilirler.
Hadis teşbihler ve temsiller ile başta ifade ettiğim maksadı anlatmaya yöneliktir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele