HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(459) Borca kâr vermek

Borca kâr vermek

Soru:
Gerçi web sitesindeki soru cevaplardan kafam şekillendi ama, çok değer verdiğim bir hocamın görüşleri farklı olduğu için yeniden soru sormak ihtiyacı doğdu.
Bir arkadaşıma 20.000 TL para lazım oldu. Bende çıkmadı. Bana çok yakın, borç istiyene çok uzak bir isim aklıma geldi. Borç istiyeceğimiz kişinin parası Finans Kurumunda katılım hesabında duruyor. Ben kendisinden 3 ay sonra geri verilmek şartıyla 20.000 TL istedim. Tabi hesabı bozup vereyim dedi. Bir şey de söylemedi. Şimdi bize 20.000 TL borç veren arkadaşa faiz olmasın diye aynı miktardaki parayı 3 ay sonra geri ödersek borç veren kişiyi katılım payından almış olduğu kâr payından mahrum bıraktığımız için haksızlık olmaz mı? Ve yahut da bu borç veren kişiye 3 aylık sürede 20.000 TL'ye ne kadar kâr payı veriliyorsa o kadar parayı hesaplayıp onun hesabına yatırsak bu faiz olur mu?

Cevap:
Önceden aldığınız parayı (borcu) biraz fazlasıyla ödeme şartı yoksa, karşı taraf veya siz böyle bir şey söylemiş değilseniz, zamanı gelip borcunuzu ödeyeceğinizde -mesela zararını göz önüne alarak veya iyilik olsun diye- bir miktar fazlasıyla ödemek, hediyeler vermek faiz olmaz. Ama önceden fazla ödeyeceğinizi söylerseniz veya bir şekilde bilinirse ve bu sebeple ödünç verilirse fazla ödeme fazi olur.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele