HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(449) Doktor tazminat öder mi?

Doktor tazminat öder mi?

Soru:
Ben doktorum. Hastaya yapacağımız her müdahalenin (iğne vurmanın dahi) bir komplikasyon riski var. Biz bu komplikasyonları göze aldığını kabul ettiğine dair hastadan imzalı belge alıyoruz.
Hastaya da ölüm dahil tüm riskleri güzelce anlatıyoruz. Bu işlemlerden sonra hastaya yaptığımız müdahale sırasında sakatlanma ve ölüm olursa diyet ödememiz gerekir mi? Diyelim ki herhangi bir kusurumuz yok ve işleme bağlı beklenebilecek bir komplikasyon neticesinde olan olmuş.
Ayrıca ihmal ve hatamız olursa, mahkemenin vereceği cezaya ek olarak diyet vermemiz gerekir mi?

Cevap:
İşinin ehli olan bir doktor, tedavi ve ameliyatta yapılması gerekeni yapmış ise, ihmal, tedbirsizlik vb. kusuru yoksa sakatlanma, iyileşmeme ve ölümden sorumlu olmaz, diyet ödemesi de gerekmez.
Doktor, baytar [veteriner], sünnetçi, ebe gibi meslek sahipleri ile yapılan akitlerin bunlara yüklediği borçlar, aksi şart koşulsa dahi, sonuçlandırma değil, gayret sarfetme borcudur. Bunlar ehliyetli olmak ve yapılması gerekeni yapmış olmak şartıyla sorumluluktan kurtulmuş, akdi îfâ etmiş olurlar.
İhmal ve hatası yüzünden sakatlık veya ölüm vuku bulursa mahkemenin vereceği cezaya ek olarak "diyeti tamamlayacak kadar" daha ödeme yapması gerekir. Ancak kasıtsız öldürme ve yaralama, sakatlama durumlarında diyeti, yalnızca doktor ödemez; onun akrabası, varsa sendikası veya birliği, sağlık bakanlığı... ödemeye katılır.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele