HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(442) Örtünmenin şekli, fitne ve nefis mücadelesi

Örtünmenin şekli, fitne ve nefis mücadelesi

Soru:
Hocam size sormak istediğim şey çağımızda Müslüman bir kadın nasıl örtünmelidir? Bugün Suudi Arabistan, Afganistan, Yemen'de kadınlar genelde Peçe ve Burka ile tanınmayacak şekilde yüzlerinide örtüyorlar. İslam'da örtünme şekli böyle midir? Birde bazı İlmihal kitaplarında yazdığı gibi "Fitne varsa kadınlar yüzünü de örtmelidir." kuralına mutlaka uyulmalı mıdır? Bu kural doğru mudur?

Cevap:
Soruda saydığın ülkelerdeki kadınların o şekilde örtünmeleri ya gelenekleri veya mezhepleri gereğidir.
Hanefi mezhebine göre (diğer birçok mezhebe de göre) kadının yüzü, elleri ve ayakları avret (örtülmesi, gereken yerler) değildir.
Fitne meselesi izafidir, ölçüsü yoktur ve bu gerekçe ile yüzü örtmek bazı fıkıhçıların sözüdür, mutlak olarak İslam'a yamamak doğru değildir.
Eğer fitne (bakarak günaha girme) tehlikesi, dinin çizdiği sınırlar dışında örtünmeyi gerekli kılsa idi bu takdirde erkeklerin de birçok yerlerini örtmeleri gerekirdi; çünkü onlara bakarak kadınların da günaha girmeleri ihtimali vardır. Kulluk, nefse hakimiyet, karşı tarafı çuvala sokarak değil, irademizi kullanarak, nefsimizle mücadele ederek gerçekleşecektir. Günah işleme imkanını ortadan kaldırırsanız kimse, "ben Allah'tan korktuğum ve O'nu sevdiğim için günah işlemedim" diyemez; böyle derse "mümkün değildi" diye cevap verlir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele