HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(438) Deccal hakkında

Deccal hakkında

Soru:
Bu deccal konusunun İslam'da yeri ne kadar önemli? Hadisler ne kadar sahih? Deccal'e inanmamak müslümanlığa zarar verir mi?

Cevap:
Deccal ile ilgili hadisler teker teker ele alınırsa, inanç ve bilgi konusunda yeterli/geçerli delil olmazlar; çünkü bunun için gerekli olan tevatür (baştan itibaren yalanda anlaşmaları mümkün olmayacak kadar çok kimsenin rivayet etmesi) şartı yoktur. Ayrıca hadislerde geçen Deccal ile ilgili bilgiler arasında önemli farklılıklar da vardır. Bazılarında "Mesîh-Deccal" bazılarında "Cessâse" olarak geçiyor, kıyamet alametlerinden olarak gösteriliyor, Hz. Nuh'tan beri bütün peygamberlerin ümmetlerini Deccal konusunda uyardıkları ve onu bekledikleri zikrediliyor, Deccal fitnesinden Allah'a sığınmamız tavsiye ediliyor, Mekke ve Medine'den başka her yere gireceği, onu, İslam adına mücadele edecek olan Hz. İsa'nın yok edeceği, bir çeşit cenneti ve cehennemi olduğu, kendisine inandırmak için birini öldürüp dirilttiği... söyleniyor, onunla ilgili farklı ve detaylı tasvirler var... İfadeleri mecaz olarak almak ve Deccal'i, bütün zamanlarda insanları kötü yola çeken unsurlar olarak anlamak da mümkündür.
Detaylar bir yana bırakılırsa Deccal diye bir inkarcı, kötü ve kötülüğe çeken bir mahlukun ortaya çıkacağı bütün rivayetlerin ortak noktası oluyor ve buna inanmak gerekiyor.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele