HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(436) Bu düzende oy kullanmak ve memuriyet

Bu düzende oy kullanmak ve memuriyet

"Bu düzende oy kullanmak, memuriyet yapmak vb. nin küfür olduğunu"; yani bunları yapanların dinden çıkmış olacaklarını iddia eden kişi, önce İslam'da küfür bahsini okumalıdır. Bir kimse, "esası kalben tasdik" demek olan inancını yitirmedikçe, tasdikten vaz geçmedikçe kâfir olmaz. Birinin "Şu söz veya fiilden küfür lazım gelir" demesi, o söz ve fiilin sahibinin gerçekte kafir olmasını gerektirmez, o kişi kafirliği iltizam ederse (benimserse) o zaman kafir olur.
Bu düzende oy kullanan, memur, asker vb. olan kimseler bu yaptıklarının zaruret ilkesine göre mübah olduğunu düşünüyor, böyle inanıyor ve bu inanç içinde hareket ediyorlar. İslam'ı veya ilgili nasları inkar etmiyorlar, başka nasları da (zaruret, emr-i bi'l-ma'rufun güce göre ayarlanması, fitne, savaşta hilenin caiz hatta gerekli olması gibi hükümleri ifade eden nasları) göz önüne alarak tefsir ve tevil ediyorlar.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele