HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(393) Allah niçin "Biz" diyor

Allah niçin "Biz" diyor

Soru:
Kuran da Allah'a ait olarak "biz" ifadesi var. Sorunun sık gelmesinden dolayı bazen kasıt aramıyor değilim, ama yine de masumane cevap vermemiz gerekiyor.

Cevap:
Mesela Yahya Kemal "Biz şi'ri böyle söyledik, böyle söyleriz" diyor. Günlük dilde "Biz böyle gördük, bizi böyle eğittiler, Biz bu işlerden anlarız..." denir. Bütün bu ifadelerde kast edilen bir kişidir, bu sözü söleyendir. "Biz" burada çokluğu ifade etmez. Allah Kur'an'da "Ben" de diyor, "Biz" de diyor. Arapça'da bu "biz" birden fazla tanrı veya onunla yardımcıları şeklinde anlaşılmıyor, Kuran'ın ilk muhatapları böyle anlamamışlar, onlar da günlük dillerinde edebî sanat ve mana zenginliği bakımından bu ifadeyi kullandıkları için bu konuda bir tereddüt de yaşamamışlar. Mesela "Burada biz, bir tek Allah'ın ululuğuna vurgu yapmak için kullanılmıştır" demişler.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele