HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(392) Fetva ve takvâ

Fetva ve takvâ

Fetva-takva ayrımı yanlıştır; bunun kitap ve sünnette dayanağı yoktur. Fetva soran, takvasından (Allah'tan korktuğu, harama girmek istemediği için) sorar. Fetva ile amel eden takva ile amel etmiş olur. Fetvada azimet ve ruhsat ikilisi varsa bunların ikisi de dinin hükmüdür; kimi zaman ruhsatla amel etmek, azimetle amel etmeye tercih edilir. Amelde ihtiyat güzel bir şey olmakla beraber meşakkate ve ileride, hayat mücadelesinde ve ibadette zayıf kalmaya sebep olacak ölçülerde olmamalıdır ve vehim/vesvese boyutuna varmamalıdır.
Azın çoğa karışması halinde elbette az yok olmuyor, o çoğu içen, azdan da bir parça içmiş oluyor, ama fıkıh alimleri işte bu karışımın çoğu içildiğinde sarhoş edip etmediğine bakarak "helal veya haram" diyorlar.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele