HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(381) Paraya belli bir kâr teahhüdü faizdir

Paraya belli bir kâr teahhüdü faizdir

Soru:
Benim 29.000 ytl param var. Bir arkadaşım uydu anteni ve eski anten imalatı ve satışı yapıyor. Benden bu parayı çalıştırmak için istedi. O an için söylediği' bu para ile sadece kablo alacam ve satacam aylık 1000 ytl kazanırım ve yarısını sana veririm' oldu, tamam dedim, ticaretinde bu parayı sadece kabloda kullanmadı, fakat bana her ay 500 ytl veriyor. Burada ben rahatsız oldum, acaba faiz mi oluyor bu diye. Benden daha iyi bilen 2 kişiye sordum. Birisi "tam faiz değil ama sabit bir rakam olması sorunlu" dedi. Diğeri her ay parayı alırken ona şunu sor dedi: "Sen bana verdiğin bu rakamı (500 ytl.yi) kazanıyor musun?". "Eğer kazanıyorsa sorun yok, ama kazanamıyorsa o zaman sorun olur" dedi. Velhasıl onlarla konuşmak başta tatmin etse de şimdi yine huzursuzum.
Ticaretle uğraşan arkadaşım hesap yapamıyor bu parayla ilgili. Ben de finans kurumunda durmasındansa arkadaşımda durmasını ve ticarette kullanmasını tercih ediyorum; çünkü hem daha yüksek gelirim oluyor hem de para gerçek ticarette kullanılmış oluyor.
Ben şu anda ticaretle uğraşmıyorum. Şimdi ne yapmalıyım? Paramı almalı mıyım veya almayacaksam nasıl bir anlaşma ile almamalıyım ki faize girmeyeyim ve bu durum faiz ise geçmişte aldığım paralar ne olacak?

Cevap:
Ortaklık kâr ve zararda ortak olmakla caiz olur. Ayrıca zarara sermaye nisbetinde, kâra ise anlaşmada konuşulan oranda ortak olunur. "Ayda şu kadar veririm" şeklindeki bir teahhüt caiz değildir. "Zarara da sermayen nispetinde ortak olursun, kazancın yüzde şu kadarını veriririm" demek gerekir. Senin ortağın ne kazanırsa kazansın, hatta zarar etse bile sana ayda 500 ytl veriyorsa faiz veriyor demektir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele