HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(380) Kadın eğe kemiğinden mi yaratıldı?

Kadın eğe kemiğinden mi yaratıldı?

Kadının eğe kemiğinden yaratılması konusunu "İslam'da Kadın ve Aile" isimli kitabımın "İslam'da Kadın" başlıklı bölümünde işledim. Bu kitabı Ensar vakfı neşretti, mutlaka temin edin ve okuyun.

Sorunuzu kısaca açıklayayım:

(Buhari, Nikah 80) de geçen bu hadis, kadına iyi davranılması emri ile birlikte ifade edilmiştir ve bir temsildir, teşbihtir (benzetme/metafor); maksat şudur: "kadın eğe kemiği gibidir, eğe kemiğinin eğri olması kusur değil, onun en önemli özelliğidir, düz olsaydı bir kafes oluşturup akciğerleri koruyamazdı. Siz aklınıza göre onu kusurlu bulup doğrultmaya (kafanıza göre kadın yapmaya) kakışmayın, böyle yaparsanız onu kırarsınız (yani bozarsınız), en eğri kemik en iyisidir; fıtratına en uygun olanıdır.
Hadisin manası budur, yoksa biyolojik manada kadının, erkeğin eğe kemiğinden yaratılmış olduğu ifade edilmiyor. Böyle de olamaz çünkü Kur'an'da açıkça "Allah'ın insanları bir özden (nefisten) yarattığı, kadın eşi de aynı özden (nefisten) yarattığı" ifade edilmektedir (Nisa. 4/1).Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele