HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(372) Kozmetik ürünler, güzellik, yaşlanmayı engelleme vb. hakkında sorular

Kozmetik ürünler, güzellik, yaşlanmayı engelleme vb. hakkında sorular

Sayın hocam, konumuz "kozmetiklerin yaşlanmayı geciktirme noktasında kullanılması şirk midir?" noktasında düğümleniyor. Benim de size sorularım aşağıdaki gibidir:

Soru:
Peygamberimizin güzellik kavramına bakışı nedir?

Cevap:
Güzelliğe olumsuz bakmıyor, ama dindarlık ve güzel ahlakı fiziki güzelliğe tercih ediyor. Temiz, saçların, sakalların bakımlı, kıyafetin düzgün olmasını tavsiye diyor. "Allah güzeldir, güzel olanı sever" buyuruyor.


Soru:
Peygamberimiz kozmetiklere veya o devrin bakım ürünlerine nasıl bakardı? Kendisi kullanır mıydı?

Cevap:
O devirde sürme hem göz bakımı, hem tedavi, hem de süs aracı olarak yaygın bir şekilde kullanılıyordu, kına da tavsiye ediliyor ve kullanılıyordu. Bugün adına kozmetik ürünü dediğiniz nesneler arasında pis (necis) veya insana zararlı olanları varsa bunlar kullanılamaz. Diğerleri ise meşru amaçlarla kullanılabilir.


Soru:
Peygamber zamanında da ömrün uzamasına, genç ve güzel görünmeye önem verilir miydi? İnsanlar arasında böyle bir akım var mıydı, yoksa bunlar zamanın, teknolojinin getirdiği bir şey midir?

Cevap:
Böyle bir akım yoktu. Temiz, düzgün, tiksinti vermeyecek, nefrete sebep olmayacak, bakanları rahatsız etmeyecek, sağlığa uygun, Allah kulluğuna yakışır bir görünüm tercih edilmiştir.


Soru:
Kozmetiklerin yaşlanmayı geciktirme amaçlı kullanılması İslam'a göre şirke kaçar mı? Burada hüküm verirken bakılması ve gözden kaçırılmaması gereken nedir? İnsanların niyetleri mi?

Cevap:
Yaşlanma aynı zamanda yıpranmayı, vücudun bazı iyi özelliklerini kaybetmeyi de ihtiva ediyor. Bunları kaybetmemek veya daha geç kaybetmek için tedbir almak hem beslenme hem de tedavi sayılır. Ömrü uzatmak için tedbir almak da –sonunda ecelin değişmeyeceğine iman etmek şartıyla- sakıncalı değildir. Mesela sadakanın ömrü uzatacağı ve kaza belayı defedeceğine dair hadisler vardır. Bu maksatla da sadaka verilebilir ve bu da ömrü uzatma tedbiridir, şirk değildir.


Soru:
Kur'an'da ve hadislerde yaşlanmayı geciktirme konusundan bahsediliyor mu? Bahsediliyorsa bu, hangi bağlamda ele alınmaktadır?

Cevap:
Hayatı ve sağlığı korumak, kendini tehlikeye atmamak İslam'ın emir ve talimatı arasında önemli bir yer tutar.


Soru:
Yaşlanmayı geciktirme insanın doğasında var olan bir şey diye bilinir. İnsanın yaşlanmayı hazmedememesinin İslam'a göre hükmü nedir?

Cevap:
Bir müslümanın yaşlanmayı hazmedememesi ve ölümden kaçması uygun değildir. Müslüman her şeyin hayırlısını ister. Ölüm konusunda da şöyle dua eder: "Yaşamak benim için hayırlı olduğu sürece beni yaşat, ölüm benim için hayırlı olduğunda emanetini al, Allah'ım".


Soru:
Kozmetiklerin sağlık söz konusu olmadığı halde mükemmel görünüm amaçlı kullanımının İslam'a göre hükmü nedir?

Cevap:
Kime, ne maksatla mükemmel, güzel görünmek istediğinize bağlı. Bir erkek veya kadın eşine böyle görünmek istiyorsa bunda sakınca olmaz, belki teşvik bile edilir.


Soru:
Kozmetiklerde sağlığa zararlı maddeler kullanıldığı biliniyor. Bu maddeler nelerdir? İnsanın güzellik için bu maddelerin olduğu ürünleri kullanmasının hükmü nedir?

Cevap:
Bu zararlı maddelerin neler olduğunu uzmanlar bilir. Zararlı, haram, necis olanları kullanmak dine göre de caiz değildir.


Soru:
Kur'an ve hadislerde insanın güzelliği kavramı nasıl açıklanmıştır? İnsanın dış görünüm olarak yaşı ilerlese de mükemmel ve genç görünmeli midir? Yoksa insan yaşıyla ve kusurlarıyla mı güzeldir?

Cevap:
Yaşını gizlemek, insanları aldatmak meşru değildir. Her yaşın güzelliği ve düzgünlüğü vardır, onu gerçekleştirmek ve yansıtmak menedilmiş değildir. Peygamberimiz (s.a.) saçı başı ağarmış kimselere, kına vb. ile bunları boyamalarını tavsiye etmiştir. İslam fıtrata uygun bir dindir, fıtratı bozulmamış insanların güzel buldukları şeyler dine göre de güzeldir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele