HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(348) Kader hakkında açıklama

Kader hakkında açıklama

Kaderin bir Allah'a dönük, bir de bize dönük olmak üzere iki yönü, iki durumu var. Allah bakımından kaderimiz, ne yapacağımızı, nelerle karşılaşacağımızı Allah'ın bilmesi demektir. Allah elbette bilir ve Allah'ın ilmi değişmez. Ancak Allah, kulları mecbur etmez, sorunuza göre bir örnek vermek gerekirse "Filan kadını seçsin" demez, "Hür iradesiyle onu seçecek" diye bilir. Şu halde ve bu manada kader bizim elimizdedir.
Yaşadığımız her şey kaderdir, ama bunun manası "Allah olacakları ezelden biliyordu" demektir ve kader ikiye ayrılır:
1. Bizim irademizin, gücümüzün, müdahalemizin dışında kalanlar; bunlara rıza gösterip Allah'a teslim olmak gerekir.
2. Bizim irade ve kudretimizin içinde kalanlar; istesek, kusurlu davranmasak, yapılması gerekeni yapsak başka türlü olacak olaylar, durumlar. Bu kısımda kendimizi kusurlu ve sorumlu saymamız, tevbe etmemiz, ibret almamız... gerekir.
Allah yarattıkları ile ilgisini kesmiş değil, ama evrenin belli bir düzende devam etmesi için de şaşmaz, değişmez kurallar koymuş, "ateş yakar, su söndürür, zehir öldürür..." Eğer biz hem zehir içer hem de Allah öldürmesin dersek "kuralı bozmak istiyoruz" demektir ki, bu olamaz. Dünyamızda olup biten güzel ve kötü şeylerin bir kısmında insanın etkisi (tercihi, fiili, tedbiri...) yoktur; bunlardan sorumlu değiliz ve bazılarını bilemesek de bunların da hikmetleri vardır. Bir kısmı ise insanların irade ve fiilleri sonucu meydana gelir: İran'a ve Kuveyt'e savaş açan Saddam'ın Irak'ıdır, bunun arkasından bugüne kadar süren belalar gelmiştir. Rusya'yı kovduktan sonra iktidar kavgasına tutuşanlar Afganistanlılardır; belası işgaldir vb. İnsan iradesine bağlı kötülükleri engellemek için bütün insanların vazife ve sorumlulukları vardır; bunları ihmal etmek sebep, arkasından gelen belalar sonuçtur. Bunları Allah'ın engellemesini istemek "Kuralı boz" demektir ve uygun değildir. Selam.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele