HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(347) Bir evli çift İslam Hukukuna göre "anlaşarak" boşanmak istiyorlar.

Bir evli çift İslam Hukukuna göre "anlaşarak" boşanmak istiyorlar.

Soru:
Nasıl bir ayrılma söz konusu olmalıdır? Bekleme ayrılma zamanı nedir?

Cevap:
Kocası, eşine, hayızlı değil iken "Ben seni boşadım" diyecek. Kadın üç hayız görünceye (üçüncüden de temizleninceye) kadar bekleyecek. Bu üç ay içinde boşanmaktan vaz geçip evliliğe geri dönmezlerse artık birbirlerine yabancı hale gelirler, nikâh bağı sona erer. Kadın istediği kimse ile evlenebilir. Üç defa boşamadığı için eski kocası ile de yeniden evlenebilir.


Soru:
Çocukların velayeti nasıl düzenlenmelidir? Velayet hakkı kimindir?

Cevap:
Anneye ihtiyacı olan küçükler anneye verilir, beslenme vb. bakımından anneye zorunlu ihtiyacı olmayan çocukların velayeti babaya aittir. Bu genel kural, çocukların ihtiyaç ve menfaatleri sözkonusu olduğunda değişebilir.


Soru:
Mevcut mallar nasıl paylaştırılmalıdır? Kim ne almalıdır?

Cevap:
Hanım evde ve şirkette ortak idiyse elbette hissesini istediği zaman alır. Ortaklık ilişkisi yoksa ve mal da kocaya ait ise bunda boşanan karısının hakkı olmaz; nitekim kadına ait malda da kocanın hakkı olmaz. Koca karısını boşadığında bakılır: Eğer nikah yapılırken bir mehir belirlenmiş ise bu kadına ödenir. Mehir konuşulmamış ise "emsaline ödenen mehir" koca tarafından ödenir.


Soru:
Tazminat ve nafaka durumları nasıl tespit edilmelidir? Ne kadar olmalıdır?

Cevap:
Boşanma olayında kusur kocada ise ve kadın boşanma sebebiyle zarar görüyorsa tazminata hükmedilebilir. Bunun miktarı hakimin (veya hakemlerin) takdirine bağlıdır. Boşanmış kadının iddeti dolduktan sonra eski kocasından nafaka alacağı kalmaz.
Çocuklar annenin yanında olsalar bile velileri baba olduğu için maddi ihtiyaçlarının temini (nafaka) babaya borçtur. Kadın çocuklara baktığı için başka iş göremez ise ona da ücret öder.


Soru:
Boşandıktan sonraki bir birlerine dönük hukukları nasıl olacaktır?

Cevap:
İki din kardeşi gibi olacaklardır. Ayrıca ortada çocuklar bulunduğu için birbirleri ile gerektiği kadar görüşecek ve çocukların ihtiyaçlarını gidereceklerdir.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele