HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(342) Günahlar ve felaketler (Felaketler günahların sonucu mu?)

Günahlar ve felaketler (Felaketler günahların sonucu mu?)

Adı geçen yazının son paragrafı şöyle:

"İşlenen günahlar sebebiyle ilahi kanun gereği yeryüzünde ve gökyüzünde hayati önem taşıyan dengeler bozulabilmektedir. Bu yüzden her ferd günahları sebebiyle yalnız kendisi için değil, içinde yaşadığı cemiyeti, toprakları, havayı ve suyu dahi olumsuz yönde etkileyeceğinin bilincinde olmalıdır."

Bahsedilen tenkit yazısı bu son paragrafa dayanak olarak yazılmış. Bu sebeple yazılanları yalnızca "zinaya" bağlamak yerine, bu son paragrafta ifade edildiği gibi genel manada almak gerekir.
Bütün ilahi/kitaplı dinlerde, "insanların günahları, yapıp ettikleri yüzünden dünyada dengenin ve düzenin bozulabileceği, bazı cezaların uygulanabileceği" ifadesi ve inancı vardır. Bu inancı bilimle bağdaştırabilmek için şöyle bir sebep-sonuç ilişkisi kurmak uygun olur:
Vebanın, kuraklığın, zelzelenin, cinsel yoldan bulaşan ve yayılan hastalıkların maddi, fiziki, tıbbi... sebepleri bellidir ve bunlar bilimin konusudur. Bu sebeplerin niçin oluştuğu, kuraklığı doğuran sebeplerin -her zaman olabilmesi mümkün iken- belli bir zamanda ve mekanda niçin meydana geldiği konusuna dinler cevap vermekte ve "bunlarla insanların günahları arasında bir ilişkinin bulunduğunu" bildirmektedir. Bilim bunu kabul veya reddetmek yerine, "manevi sebepler benim alanıma girmiyor" demek durumundadır.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele