HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(335) Kilo fiyatıyla kurbanlık alımı caiz mi?

Kilo hesabıyla kurbanlık almak

Soru:
Günümüzde kilo hesabıyla satılan kurbanlar vardır. Kurban kesildikten sonra etinin tartılıp ona göre ücretinin ödenmesi şeklinde. Bu caiz midir?
5 kişi ile beraber anlaşarak bir büyükbaş hayvanı kurban olarak belirlemişler, ancak hayvanın fiyatı belli değil, kurban satıcısı "Bayram günü sizin adınıza keserim, kaç kilo gelirse 6 ya böler etin kilosu kaç lira ise çarpar paramı alırım demiş" böyle bir kurban caiz mi? Etin kilo fiyatı belli olsa bile olur mu?

Cevap:
Bu satım akdinde malın bedelinde belirsizlik var, ancak bu belirsizlik ileride anlaşmazlığa yol açacak ölçüde değil. Yalnız "hesap, yani fiyatı belirleme gününde etin kilosu kaça ise" cümlesi uygun değil, kasaplara ve semtlere göre değişebilir, bu sebeple "filan markette, filan listede, şu vasıftaki et" gibi bir tayine ihtiyaç vardır. Bu şartlarla yukarıda anlatılan alım-satım caiz olur.

(Aynı konuda başka birinin sorusu:)

Soru:
Burada (Almanya) bazi ciftliklerde ciftlik sahipleri danayı kesiyorlar, eti tartıp öyle veriyorlar. Yani 7 kişi parçalanmış ve etleri tartılmış bir şekilde danayı alıyorlar. Et alır gibi. Ancak bu 7 kisinin niyet ve maksatları elbette ki et değil, niyetleri kurbandır. Bu biraz da Almanya'nın resmi prosedüründen kaynaklanıyor herhalde. Şimdi soru şu: Parçalanmış ve etleri tartılmış bir halde kurban almak caiz olur mu?

Cevap:
Hayvan canlı iken kurban edilmek üzere -kilosu belli bir fiyattan- satın alınır ve bedel, kesildikten sonra eti tartılıp hesap edilerek ödenirse kurban olur.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele