HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(334) Eşini dövmek ve kısas hakkında sorular

Eşini dövmek ve kısas hakkında sorular

Soru:
Yeni öğrendim ki bir erkek, karısını haksız yere ve izin verilmeyen şekilde de dövse, öldürmedikçe kısası olmazmış. Mesela kolunu kırsa.

Cevap:
Bu bir ictihaddır. İslam'da budur, başka değildir şeklinde ortaya konamaz. Benim tercih ettiğim ictihada göre kadın isterse kısas uygulanır.


Soru:
Bu durumda günümüz kanunlarıyla kadın, mahkemeye başvursa maddi/manevi tazminat alsa para haram mı olur? Ya da hapis cezası verilse, kadın kul hakına mı girmiş olur?

Cevap:
Kadın bunları istese, alsa günaha girmiş olmaz; İslam'a uygun olan bir hükmü laik mahkeme de verse Müslüman buna uyar.


Soru:
Koca, eliyle ya da bir nesneyle vurduğunda, kadın da can havliyle ya da öfkeyle aynı şekilde kocasına vursa günaha girmiş olur mu? Ve o kadının, şeriatta cezalandırılması gerekir mi?

Cevap:
Meşru müdafaa hakkınım kullanmış sayılırsa (bu sınır içinde yapmış ise) günah da değildir, ceza da görmez.


Soru:
Neden kısas olmuyor. Anlayamıyorum. Tamam İslam kadına iyi davranmayı emrediyor. Ama kötü davranınca da yaptırımı olmuyor. Tek kişilik konu değil ki sadece ahirete kalıyor? Bir de kadın var ve zarar görüyor. Genelde kul hakları ihlalinin bir de dünyevi cezası oluyor. Buradan 'kadın insan hatta hayvan ve bitki bile değil' gibi bir sonucu acı çekerek çıkarıyorum.
Sanki haksız yere acı verilen bir kadın yokmuş mesele sadece Allah (cc) ile arasında, erkeğin kişisel buhranından ibaret gibi konu yalnızca ahirete intikal ediyor.

Cevap:
Eğe İslam'da böyle kesin ve üzerinde ittifak edilmiş bir hüküm olsaydı gerçekten bu sorulara zor cevap verilirdi. Ama böyle bir hüküm yok, kadın hukuk yönünden erkeğe eşittir; eşit olmadığı yerlerde de adil denge vardır.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele