HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(327) Köle ve cariyeler hakkında bir bilgi notu

Köle ve cariyeler hakkında bir bilgi notu

1. Sosyal ve ekonomik hayat kölelik üzerine kurulmuştu; İslam bunu birden kaldırsa toplum krize girer ve insanların İslam'a girmeleri zorlaşırdı, ayrıca köleler de ortada kalır, perişan olurlardı. Birinci aşamada durumları iyileştirildi, ikinci aşama olarak da zaman içinde köleliğin ortadan kalkması için tedbirler alındı.

2. Savaş esirlerinden olup da cariyelik statüsüne geçmiş kadınlar, daha önceki hayatlarında ve ülkelerinde evli olabilirlerdi. Bunlarla evli gibi yaşamak için eski kocalarının onları boşamalarını beklemek mümkün olmadığı için yalnızca "hamile olmadıklarının tespiti" yeterli görüldü. Şunu da unutmamak gerekir ki, yalnızca fiilen muharebeye katılanlar esir alınır, bedelli veya bedelsiz geri verme, ağır suçlarından dolayı öldürülme şıkları uygulanmadığı takdirde köle ve cariye yapılırdı. İşinde gücünde olan, savaşa katılmayan düşman halk öldürülemez, esir ve köle de olmazlardıBuradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele