HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(323) Çocukları olmadığı için kocasının ikinci evlilik yaptığı kadının sorusuna cevap:

Çocukları olmadığı için kocasının ikinci evlilik yaptığı kadının sorusuna cevap:

İslam'da bir erkeğin ikinci eşle evlenmesinin caiz olması mutlak (kayıtsız şartsız) değildir, şartları vardır.
Sözü uzatmamak için çağımız ve ülkemize göre var olan şartları yazayım:
Bugün ülkemizde tek kadınla evlilik kuraldır, tabiidir ve geneldir. Bu sebeple bir evlenme akdinde sözle söylenmese bile "tek eşli kalmak şartıyla" gibi bir kayıt var kabul edilir. Bu sebeple koca/erkek, "yalnızca canı istediği için, şehvetini tatmin için değil, mücbir sebeplerle" ikinci bir evlilik yapacaksa eşinden izin alması gerekir; eşine sormadan evlenirse ikinci kadınla birliktelikleri zina olmaz ama günah işlemiş, ilk eşine zulmetmiş olur. Çünkü bugün, bu ülkede bir kadının, üzerine bir kadın alındığı zaman yaşayacağı bunalım, üzüntü ve sıkıntı geçmişte olanlarla kıyaslanamaz. Bir erkeğin eşi, her şeyden önce onun din kardeşidir; din kardeşini -keyfi için- ağlatmak, üzmek, bunalıma sokmak, aileyi perişan etmek, çocuğunun istikbalini tehlikeye atmak... kimsenin hakkı olamaz (zulüm olur).
Bütün bunlara rağmen erkek ikinci evliliği yapmış ise birinci kadına -tahammül edemediği takdirde- boşanma ve tazminat isteme hakkı doğar.
Sizin durumunuzda çocuğun olmaması yalnızca size değil, kocanıza da ait olan bir kusura/eksikliğe dayandığı için kocanızın ikinci evliliği "mücbir ve meşru bir sebebe" dayanmış olmuyor. Şu anda ikinci eşinden çocuğu da yok. Şu halde ikinci eşini boşaması uygun bir çözümdür. Buna yanaşmaz ise ve siz de bu duruma tahammül edemiyorsanız sizin boşanmanız devreye girer.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele