HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(316) Niçin kurban, niçin bayram?

Niçin kurban, niçin bayram?

İnsanlar sevdikleri için özveride bulunurlar, "Sevgili canınızı istemez, ama istese bunu bile vermeye hazır değilseniz sevginiz sınırlı, hesaplı-kitaplı demektir." Allah kullarını sever, onların hayatlarının korunmasını ister, hayat (yaşama) hakkı İslam'a göre de en önemli insan hakkıdır.
Bizler kurban keserken ve bayram ederken üç önemli değerin ve anlamın altını çizmiş, bunlara dikkat çekmiş oluruz:

1. Allah'ı her şeyden çok severiz, o bizden canımızı istese verirdik, ama canımızı değil, kurbanımızı istiyor, onu da kendisi için değil, yoksul kulları için istiyor.

2. Hayat hakkını korumak sözle olmaz, hem hayat hakkına saldıranları engellemek, hem de insanların, din, ırk, renk ve bölgeleri ne olursa olsun, insanca yaşamaları için gereken tedbirleri almakla gerçekleşebilir. Yoksulların yeterli ve dengeli, beslenmelerini sağlamak, ihtiyacından fazla malı olanların vazifesidir; bu vazife aksatılırsa en değerli hak olan "yaşama hakkı" korunmamış olur. Zekat, fitre, kurban, nafaka gibi vazifelerimiz işte bu amacı gerçekleştirmeye yöneliktir.

3. Bayramlarda Allah'ın affı, rahmeti, şefkati, sevgisi bir başka tecelli eder (gerçekleşir, yansır). Yardım gören, dertlerine derman yetişen yoksulların sevinci yüce varlık boyutlarına da yansır, melekler sevinçle kanat çırparak yeryüzüne iner, iyi niyetli, yardım sever, fedâkâr insanları okşar, onlar için dua ederler.

İşte biz bu olağanüstü durum sebebiyle bayram yaparız.

Nice bayramlara erişmeniz dileğimle.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele