HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(315) Sadaka kültürü hakkında sorular

Sadaka kültürü hakkında sorular

Soru:
Sadaka kültürü nedir/ne değildir?

Cevap:
Sadaka kültürü, bütün peygamberlerin tebliğ ettikleri hak dinin adı olan İslam’a mahsus insan, kardeşlik ve yardımlaşma anlayışının tabii sonucudur. Bütün insanlar bir asıldan türemişlerdir ve bu bakımdan kardeştirler, aynı imanı paylaşanlar kardeştirler, aynı aileye mensup olanlar akrabadırlar. Bu kardeşlik ve akrabalık ilişkisi çok geniş bir ağ içinde paylaşmayı gerektirir ve kardeşler arasında paylaşma bir onur meselesi olmaz, bir üst alt konum durumu gerektirmez, düşündürmez.
Dinimizde ve ondan beslenen kültürümüzde sadaka, yalnızca maddi yardım değildir; her türlü iyilik, yardım, dayanışma “sadaka” sayılmıştır. Sevgili Peygamberimiz (s.a.) “Her müslümanın bir sadaka borcu vardır.” buyurmuş, bunun üzerine sorulan sorulara şöyle cevap vermiştir:

-Verecek bir şeyi yoksa?
-Elinin emeği ile kazanır, kendi ihtiyacını karşılar ve sadaka verir.

-Buna gücü yoksa?
-İhtiyaç içinde çare arayan kimseye yardım eder.

-Bunu da yapamazsa?
-İnsanlara hayırlı, yararlı, meşru olan şeyleri hatırlatır, yapmalarına yardımcı olur.

-Peki bunu da yapmazsa?
-Kendisi kötülükten uzak durur; bu da sadakadır.


Soru:
Sadaka vermenin, insanları 'istemeye alıştırdığı' söyleniyor. 'Sadaka kültürü'nün, 'sadaka vermenin' bu şekilde eleştirilmesine, nasıl bakıyorsunuz?

Cevap:
Yozlaşmamış olan öz kültürümüzde yoksul en azı ile yetinerek ihtiyacını açıklamamaya, insanlardan bir şey istememeye, yere düşen kamçısını bile birinden istemeyip bineğinden inerek almaya teşvik edilmiştir. Bütün bu güzel davranışlar hakkında hadisler vardır. Bunlardan birinde “Bir kimsenin odun kesip satarak, yük taşıyarak geçinmesinin, verip vermeyeceği belli olmayan insanlardan bir şeyler istemesinden daha hayırlı olduğu” ifade edilmiştir.
Öte yandan elinde fazlası bulunanların, ihtiyaç sahiplerinin istemesini beklemeden, sağ elinin verdiğinden sol elinin haberi olmayacak ölçüde gizli olarak (karşı tarafın onurunu kırmadan ve gösterişe düşmeden) yardım etmesi istenmiştir.


Soru:
İslam ahlakı, benzer kaygılar güderek, sadakanın ölçülerini belirlemiş midir? Nasıl?

Cevap:
İlk iki süale verilen cevapta bu ölçülerde yer almaktadır.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele