HayrettinKaraman.net Site Ana Sayfasına Geçiş Facebook Sayfasına Geçiş Twitter Sayfasına Geçiş instagram Sayfasına Geçiş YouTube Sayfasına Geçiş
(Google Arama ile sayfaya gelenlere not: Yazılarda sorun varsa tarayıcınızda adresimize dokunup GiT veya ENTERe basın. Veya sayfalarımızı sadece site üzerindeki bağlantıları kullanarak dolaşın. Sorun Google kaynaklı.)
Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
 

Soru-(313) Arsanın zekatı hakkında sorular

Arsanın zekatı hakkında sorular

Soru:
İlmihalde şöyle bir cümle okudum: "satışa arzetmek, ilan vermek veya satış için başkasına yetki vermek gibi bir fiil olmadıkça yalnızca bir niyetle bir mal, ticaret malı olmaz". O zaman bizim bu arsaların zekat durumu ne olur? Doğru anladıysam satışa çıkarıncaya kadar zekat gerekmez mi ? Yoksa salt niyet yeterli olur deyip zekat gerekir mi?

Cevap:
Evet, böyle bir ictihad da var. Ama benim tercih ettiğim ictihad, satmak niyeti ile alınan malın (tabii arsanın da) alış bedeli ile raiç bedeli (şimdi satılsa ne ederse o bedel) toplamının yarısı üzerinden kırkta bir zekatının ödeneceğidir.

(Benzer soru:)
Soru:
Evli ve 2 çocuklu olarak kirada oturuyorum (evimiz henüz yok) ve ileride değerlendiğinde satmak için bir arsaya yatırım yaptım. Evim olmadığı halde yatırım amaçlı girdiğim bu arsanın da raic bedeli üzerinden zekat vermem gerekir mi? Zekat oranı bunun için de 1/40 mıdır? Arsanın zekatının düşüp düşmemesi ev sahibi olmama mı yoksa alış niyetine mi bağlı?

Cevap:
Eğer bu arsayı satıp oturacak bir ev almak maksadıyla edindiyseniz, bedeli alacağınız evin bedelini aşmadıkça bundan zekat vermeniz gerekmez.
Bir kimse yatırım maksadıyla bir arsa alırsa, bu arsanın alış bedeli ile raicinin toplamının yarısı üzerinden zekatını (1/40 olarak) öder. Mesela arsayı on liraya aldınız, şu tarihte raic bedeli otuz lira, toplam kırk lira, bunun yarısı yirmi liradır.Buradaki iki mavi çizgi arası içerik site editörünce konulmuştur ve rastgele çıkmaktadır. İçeriğini onayladığımız anlamına gelmez, dikkatli davranın.

  Şu anda sayfası gösterilen kitap.
Önceki Soru
Sonraki Soru
Bütün Soruları Listele
Bütün Soru Konularını Listele
Site Sayfaları
Ana Sayfa
Hakkında
Makaleleri
Kitapları
Soru Konuları
Soru Listesi
Hayrettin Karaman`ın Sohbetleri
Şiirleri
Bütün site içeriğinin genel kelime indeksi.
Sitede Arama
Hayrettin Karaman'ın Siteye Son Eklenen Yazıları
E-posta
Siteyi Link ve Kaynak Gösterimi
m.HayrettinKaraman.net Mobil-Metin Versiyonu Hakkında

Facebook Sayfası:

Bulunduğunuz Sayfayı:


 
Sayfa başına gider Siteden rastgele bir sayfa seçer. Hafızadaki önceki sayfaya döner Hafızadaki sonraki sayfaya döner
   
Önceki Soru Sonraki Soru Bütün Soruları Listele Bütün Soru Konularını Listele